Wyłączniki w rozdzielnicach elektrycznych
W rozdzielnicach elektrycznych zawsze powinny znaleźć się dwa rodzaje wyłączników. Wyłączniki nadmiarowoprądowe, często nazywane też nadprądowymi – są odpowiedzialne za zabezpieczenie obwodów elektrycznych przed konsekwencjami przepływu prądów przeciążeniowych i zwarciowych. Należy zadbać o to, aby każdy obwód gniazdowy czy oświetleniowy posiadał osobne zabezpieczenie. W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się wyłączniki nadmiarowoprądowe klasy podstawowej, oznaczane literą B. Wyłączniki różnicowoprądowe – potocznie nazywane różnicówkami, mają za zadanie chronić nas przed porażeniem prądem elektrycznym. Kiedy pojawi się napięcie (tzw. przebicie) na obudowie jakiegokolwiek urządzenia, różnicówka bardzo szybko odłączy zasilanie właściwego obwodu, a czasem nawet całą instalację, jeśli zdecydujemy się na jeden taki wyłącznik dla całego domu, czyli wszystkich obwodów.
Nie jest to jednak korzystne rozwiązanie, lepiej założyć kilka różnicówek, choć prawo budowlane wymaga tylko jednej – dowiadujemy się w sklepie elektryczny.pl firmy ELMAX-HURT z Tychów.
Rozłączniki izolacyjne i ochronniki przeciwprzepięciowe
Rozłącznik izolacyjny to po prostu wyłącznik główny, który pozwala nam odłączyć całą instalację domową lub wybrany obwód z napięcia, na przykład jeśli konieczne są prace przy instalacji elektrycznej. Ochronniki przeciwprzepięciowe w rozdzielnicy mają za zadanie chronić instalację elektryczną w domu oraz wszystkie podłączone do niej urządzenia przed spaleniem, jeśli pojawi się nadmierna wartość napięcia wskutek uderzenia pioruna – ochronniki, ograniczniki przepięć obniżają wartość napięcia.
Na koniec warto dodać, że w rozdzielni można umieścić także centralkę videodomofonową (czy tylko domofonową) z osobnym zabezpieczeniem.