Jak wybrać idealne nowe mieszkanie?

Kupno mieszkania to bardzo poważna inwestycja, dla wielu osób jedyny tak duży wydatek w ciągu całego życia. Dlatego też trudno oczekiwać, byśmy na własnym doświadczeniu mogli nauczyć się, co należy brać pod uwagę w czasie wyboru lokalu spośród bardzo szerokiej gamy ofert dostępnych na rynku nieruchomości. Po to właśnie powstał ten poradnik – dowiemy się z niego, co czyni z mieszkania idealne miejsce do życia.

nowe-mieszkanie

Wielkość i układ to podstawa

Przeglądając oferty mieszkanie od deweloperów, takich jak firma Graz Deweloper, oraz osób prywatnych w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na metraż. Jest to podstawowy czynnik, który będzie miał niebagatelny wpływ na komfort naszego mieszkania. Nie ma z góry określonych reguł, na podstawie których można obiektywnie stwierdzić, czy mieszkanie będzie wygodne – wszystko zależy od wielkości naszej rodziny oraz stylu życia, jaki prowadzimy. Warto jednak myśleć perspektywicznie – mieszkanie, które w tej chwili wydaje nam się w sam raz, może wkrótce okazać się za małe, jeśli powiększy się nasza rodzica. Ponadto wielkość powinna iść w parze z rozsądnym układem mieszkania. Ustalmy, jakie są nasze potrzeby. Czy potrzebujemy pokoju dla każdego domownika, czy w mieszkaniu ma się znaleźć oddzielna kuchnia, czy może wystarczy nam aneks?  Czy w mieszkaniu jest balkon i na którym piętrze będziemy mieszkać? Wszystko to ma kolosalne znaczenie.

Standard budynku i otoczenia

W nowoczesnym budownictwie mamy do czynienia z nieporównywalnie wyższym standardem, niż w obiektach starszych. Normą stało się między innymi to, że w budynku znajduje się winda, monitoring oraz inne rozwiązania zwiększające komfort oraz bezpieczeństwo. Deweloperzy dbają również o zapewnienie swoim lokatorom miejsc na samochód czy miejsca do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Warto zwrócić uwagę na te kwestie, a także ogólną estetykę obiektu oraz jego otoczenia – kupno mieszkania na ładnym, zadbanym osiedlu jest bardzo dobrą inwestycją na przyszłość.

Lokalizacja

Na dobrą lokalizację mieszkania składa się bardzo wiele czynników, między innymi:

  • Jakość dojazdu – do pracy, do szkoły czy innych punktów, które odwiedzamy regularnie.
  • Bliskość centrum miasta – od nas zależy jak podejdziemy do tej kwestii, część osób ceni sobie mieszkania położone w ścisłym centrum, dla niektórych akceptowalne są jedynie mieszkania położone na obrzeżach miasta.
  • Dostęp do komunikacji publicznej – nawet jeśli korzystamy z niej rzadko, bo jeździmy samochodem, warto zwrócić uwagę jak daleko mieszkanie znajduje się od najbliższych przystanków autobusowych i tramwajowych bądź dworca kolejowego.
  • Sklepy, urzędy i inne placówki w pobliżu – to również kwestia gustu i naszych indywidualnych preferencji. Warto wybierać otoczenie, które pozwoli nam żyć maksymalnie komfortowo, przykładowo: jeśli ćwiczymy pływanie warto zwrócić uwagę jak daleko mamy do najbliższego basenu.
  • Blisko terenów zielonych – czyli lasów i parków. Okoliczna zieleń nie tylko poprawia estetykę miejsca, w którym żyjemy, ale również ogranicza zanieczyszczenie powietrza oraz poziom hałasu.
śr. ocena 5 / głosów 5