Jak wybrać farbę na fasadę?

Nawet najpiękniejsza, najtrwalsza fasada ulega z czasem zabrudzeniom, uszkodzeniom, a czasem… po prostu nam się nudzi. Najprostszym sposobem odświeżenia wyglądu całej bryły jest malowanie. Jednak farby fasadowe muszą spełniać określone warunki: być dostosowane do podłoża i warunków panujących w danym otoczeniu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy farb fasadowych.

farba fasadowa

Akrylowe farby fasadowe

Do niedawna popularne były farby winylowe. Obecnie zostały one wyparte przez bardziej zaawansowane rozwiązania o lepszych parametrach i właściwościach.

Na ten moment na rynku dostępne są: farby akrylowe, silikonowe, silikatowe, silikonowo-silikatowe (sisi), lateksowe, a także nowość – farba nanocząsteczkowa.

Do najpopularniejszych farb fasadowych należą zdecydowanie farby akrylowe. Uzyskane przy ich pomocy powłoki są elastyczne, z reguły matowe. Do pewnego stopnia przepuszczają parę wodną, jednak nie nasiąkają, a co za tym idzie – nie brudzą się łatwo. Mogą być rozcieńczane rozpuszczalnikami lub wodą – to ostatnie rozwiązanie jest znacznie częściej wybierane, choć akrylowe farby rozpuszczalnikowe sprawdzają się przy odnawianiu starych elewacji. Nie powinny być stosowane na podłożach wapiennych i silikatowych. Można ich używać na pozostałych podłożach mineralnych i organicznych.

Silikonowe farby elewacyjne

Farby silikonowe – ich największą zaletą jest hydrofobowość. Utworzona przy ich pomocy powierzchnia nie przyjmuje wody, co przekłada się na większą trwałość i łatwość utrzymania w czystości. Jednocześnie warstwa pozostaje przepuszczalna dla pary wodnej, a więc ściana oddycha. Mówiąc o zaletach farb silikonowych, nie można pomijać ich dużej odporności na wahania temperatur, mróz oraz promienie UV. Nie mniej istotny jest efekt estetyczny – farby silikonowe dają intensywne trwałe kolory.

To tylko najpopularniejsze typy farb elewacyjnych. Jest ich więcej, a każdy ma nieco inne właściwości, dzięki czemu nawet najbardziej wymagająca elewacja może zmienić się nie do poznania. Wiele typów farb, między innymi wyjątkową farbę nanocząsteczkową, oferuje firma Kreisel.