Jak uszczelnić komin?

Choć nie jest on konstrukcją zbyt skomplikowaną, komin pełni niezwykle ważną rolę w eksploatacji naszego domu – to właśnie przez komin odprowadzane są spaliny, powstające w procesie spalania. Dla prawidłowego funkcjonowania, komin powinien być szczelny – w przeciwnym wypadku dochodzi do osłabienia ciągu oraz przenikania spalin do wnętrza budynku. W jaki sposób możemy uszczelnić komin?

komin

Wkład kominowy

To zdecydowanie najskuteczniejsza metoda uszczelniania konstrukcji komina, dlatego jest ona zalecana w każdym przypadku. Polega ona na umieszczeniu w kominie specjalnej rury o okrągłym lub owalnym przekroju, która dokładnie wypełnia wnętrza komina – jej dolny koniec podłączany jest do urządzenia grzewczego.

– Bardzo ważne jest, żeby rodzaj wkładu był dopasowany do rodzaju urządzenia grzewczego oraz używanego do ogrzewania paliwa – mówi specjalista firmy TanieKominy.plSkład i właściwości spalin różnią się, w zależności od tego, z jakiego paliwa powstają. Spaliny z paliw stałych takich jak węgiel czy ekogroszek mają wysoką temperaturę, dlatego wkład do ich usuwania powinien być żaroodporny. Wkłady kwasoodporne stosuje się, gdy do ogrzewania używamy gazu lub oleju opałowego, których spaliny mają wysoką zawartość kwaśnych związków chemicznych. Rozwiązaniem uniwersalnym są wkłady kwasożaroodporne – to dobry wybór, jeśli zakładamy, że w pewnym momencie możemy zmienić urządzenie grzewcze na inny rodzaj.

Niezależnie od rodzaju, zadaniem wkładu jest chronienie murowanej konstrukcji komina przed bezpośrednim kontaktem ze spalinami, które mogą przyczynić się do jego niszczenia i rozszczelnienia. W ten sposób zapewniany jest prawidłowy ciąg wewnątrz komina, niezbędny do tego, by odprowadzać zanieczyszczenia do środowiska zewnętrznego. Ponadto wkład kominowy zapobiega przenikaniu dymu do wnętrza domu, co może stanowić bardzo poważne zagrożenie dla przebywających wewnątrz osób.

Szlamowanie komina

Alternatywną metodą uszczelniania komina, jest pokrycie go od środka specjalną masą lub zaprawą uszczelniającą. Masa nanoszona jest za pomocą odpowiednich do tego urządzeń w taki sposób, by pokrywała wewnętrzne ściany komina na całej jego długości i wypełniała wszystkie ubytki. Po zastygnięciu, masa zyskuje dużą odporność na temperatury oraz ścieranie, a zatem nie ulega zniszczeniu podczas czyszczenia komina. Niestety, masa nie jest trwała, nowe nieszczelności mogą pojawić się stosunkowo szybko. Zarówno w przypadku szlamowania, jak i montażu wkładu, często wykonuje się tzw. frezowanie, inaczej rozwiercanie komina. Dzięki niemu wewnętrzna średnica zostaje powiększona, z komina usuwane są zanieczyszczenia.

Obróbka z blachy

Komin uszczelniamy nie tylko od środka, ale i na zewnątrz, dzięki czemu poprawiamy właściwości izolacyjne dachu. W tym celu zazwyczaj stosuje się obróbkę z blachy, którą montuje się między powierzchnią pokrycia dachowego, a ścianami komina.

śr. ocena 5 / głosów 1