Jak skalibrować detektor gazu?

Osoby, które na co dzień wykorzystują instalacje gazowe, bardzo poważnie powinny zainteresować się specjalistycznym urządzeniem, jakim jest detektor gazu. Przy pomocy umieszczonego w nim sensora bardzo szybko wykrywane jest zbyt duże stężenie gazu w danej przestrzeni. W takiej sytuacji osoba przebywająca w pomieszczeniu jest informowana o takim zjawisku, co przekłada się bezpośrednio na jej bezpieczeństwo.

detektor gazu

Czym są detektory gazu i dlaczego wymagają kalibracji?

Detektor gazu to jedno z podstawowych urządzeń, które powinno się znaleźć w każdym lokalu podłączonym do instalacji gazowej. Sprzęt jest w stanie wykryć przekroczoną ilość gazu w powietrzu, a przez to, że pracuje w trybie ciągłym, natychmiast ostrzega lokatorów. Nowoczesne detektory wyposażone są w wyświetlacze LCD, które ułatwiają odczyt. To sprawia, że nawet osoba, która po raz pierwszy ma kontakt z urządzeniem, jest w stanie go bez problemu obsłużyć — zauważa specjalista z firmy P.H.U. Agpol.

Każdy sprzęt tego typu wykorzystywany przez dłuższy czas wymaga kalibracji. Jest ona konieczna, gdyż wpływa bezpośrednio na czułość detektora. Sama kalibracja to nic innego jak wprowadzenie pewnych zmian, które mają na celu poprawę czułości detektora.

W jaki sposób wykonywana jest kalibracja detektora?

Najczęściej kalibracja urządzenia jest wykonywana na miejscu u klienta. Dzięki temu system cały czas zostaje pod kontrolą sprzętu, bez przerwy związanej na jego demontaż, wysyłkę
i późniejszy montaż. Jest to również wygodne rozwiązanie pozwalające na sprawdzenie całego systemu, podczas którego można zweryfikować pracę takich elementów jak:

  • centrala,
  • sygnalizatory,
  • zawory odcinające,
  • pozostała automatyka.

Część modeli oferowanych na rynku umożliwia demontaż głowicy sensora. Dzięki temu serwisant ma możliwość wymiany tego elementu na nowy, który jest już skalibrowany.

Możliwe jest także samodzielne wymontowanie przez klienta sensora. Następnie jest odsyłany do serwisu lub producenta. Po jego konfiguracji moduł jest przesyłany powrotem, a klient musi zamontować go w miejscu, w którym znajdował się wcześniej.

Kto powinien wykonywać kalibrację detektora gazu?

Kalibrację urządzenia powinien wykonywać specjalista, który ma odpowiednie uprawnienia oraz doświadczenie w tym zakresie. Wówczas można mieć pewność, że sprawdzi on dokładnie całe urządzenie i jeżeli coś będzie wykraczało poza normę, poinformuje o tym lub zaleci zakup nowego sprzętu. Pojawia się także pytanie: jak często trzeba wykonywać kalibrację? Częstotliwość sprawdzania detektora jest uzależniona od producenta, który określa ją indywidualnie dla każdego modelu znajdującego się w jego ofercie. Niezależnie od zaleceń, czy kontroli, kalibrację należy dokonywać zawsze wtedy, kiedy dochodzi do ryzyka osłabienia właściwości sensora. Warto przy tym wziąć pod uwagę także warunki, w jakich działa detektor. Wszystkie te aspekty mogą wpływać na bezpieczeństwo.

śr. ocena 0 / głosów 0