Jak samodzielnie tworzyć izolacje termiczne w mieszkaniu?

Prawidłowo wykonana izolacja termiczna w budynku zapewnia odpowiedni komfort cieplny mieszkańcom. Poprzez zapobieganie stratom energii cieplnej z wewnątrz, zoptymalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem jest znacznie łatwiejsze. Izolacje termiczne wykonuje się jednak na etapie budowy konkretnego obiektu mieszkalnego. W jaki sposób samodzielnie poprawić izolacyjność cieplną w mieszkaniu już wybudowanym?

Izolacja termiczna w mieszkaniu

Dlaczego warto ocieplać mieszkania od wewnątrz?

Brak wyjścia z odpowiednią inicjatywą zadbania o prawidłowe ocieplenie budynku mieszkalnego od zewnątrz ze strony właściciela lub zarządcy zmusza mieszkańców takich obiektów do szukania alternatywnych sposobów rozwiązania problemu utraty energii cieplnej. Ocieplenie mieszkania od wewnątrz może przyczynić się do redukcji strat ciepła, a przez to do obniżenia rachunków za ogrzewanie. Jeżeli decyzja o wykonaniu skutecznej izolacji termicznej od zewnątrz nie jest podejmowana, o ocieplenie mieszkania należy zadbać samodzielnie.

Jakie materiały wykorzystuje się do wykonywania izolacji termicznych w mieszkaniu?

Podejmując się samodzielnego stworzenia izolacji termicznej w mieszkaniu, należy wiedzieć, że w porównaniu z izolacją zewnętrzną, tolerancja materiałów, które mogą być wykorzystane do przeprowadzenia prac izolacyjnych, jest w tym przypadku znacznie mniejsza.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów w firmie Inbud z Gdyni, która zajmuje się dystrybucją i sprzedażą izolacji termicznych: Do wykonywania izolacji w mieszkaniach wykorzystuje się głównie dwa materiały: wełnę mineralną w postaci płyt i mat oraz płyty poliuretanowe lub polistyrenowe. Rozwiązania te przyczyniają się do zwiększenia komfortu termicznego mieszkańców, jednak ich mankamentem jest fakt, iż montaż tego rodzaju termoizolacji zmniejsza przestrzeń użytkową mieszkania. Podczas prac izolacyjnych należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie przegród pomiędzy kolejnymi warstwami materiału. Wszystko po to, aby nie dostawała się do nich wilgoć pochodząca z zewnątrz budynku. Istotne znaczenie ma w tym przypadku współczynnik oporu dyfuzyjnego zastosowanej folii paroizolacyjnej, którą pokrywane są warstwy materiału izolacyjnego.

Czy ocieplenie mieszkania od wewnątrz jest skuteczne?

Zgodnie z zasadami fizyki budowlanej nie zaleca się, aby ocieplenia wykonywać wewnątrz pomieszczeń. Ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim izolując pomieszczenia od wewnątrz, nie da się uniknąć zjawiska nazywanego mostkami cieplnymi. Co więcej, zimne ściany znajdujące się na zewnątrz w znacznym stopniu narażone są na działanie wilgoci, co w okresie zimowym może doprowadzić do zamarzania wody w szczelinach muru, co nie jest korzystne dla całej izolacji. Mimo to z punktu widzenia wyłącznie kalkulacji strat ciepła z wewnątrz pomieszczeń nie ma żadnego znaczenia, czy izolacja jest wykonana w środku, czy na zewnątrz budynku.

Decydując się na wykonanie wewnętrznej izolacji, warto skorzystać z usług doświadczonej firmy, która pomoże w szczegółowym zaplanowaniu całego procesu oraz doradzi w wyborze odpowiednich materiałów termoizolacyjnych, aby samodzielne wykonanie izolacji termicznej w mieszkaniu przebiegło szybko i sprawnie.

śr. ocena 0 / głosów 0