Jak równomierne nanosić powłoki murarskie?

Tynkowanie i szpachlowanie ścian to jedne z częściej wykonywanych czynności zarówno w trakcie realizacji prac budowlanych, jak i remontowych. Jednak naniesienie powłok murarskich nie należy to najprostszych zadań. Niezbędna jest niezwykła dokładność, dobranie odpowiednich metod, a także produktów. Co zrobić, aby powłoki murarskie zostały równomiernie naniesione? W tym artykule podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę w trakcie tynkowania i szpachlowania!

Tynkowanie ściany

Manualne nanoszenie powłok murarskich

Dokładność w trakcie nanoszenia powłok murarskich uwarunkowana jest wyborem danej techniki. Tynki i masy szpachlowe można nakładać na ścianę dwoma sposobami: ręcznie bądź mechanicznie. Manualne nanoszenie powłok murarskich zazwyczaj odbywa się w warunkach domowych, gdy planowane jest wyrównanie stosunkowo małej powierzchni. Tego typu technika idealnie sprawdza się, jeśli występuje potrzeba naniesienia masy w trudno dostępnych miejscach takich jak narożniki. Jednak ręczne tynkowanie czy szpachlowanie jest dość czasochłonne, mniej dokładne i często problematyczne w przypadku większych powierzchni.

Nanoszenie powłok murarskich za pomocą urządzeń

Zdecydowanie bardziej wydajną i dokładniejszą metodą jest nanoszenie powłok murarskich mechanicznie. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne agregaty tynkarskie lub szpachlarskie, albo hybrydowe urządzenia takie jak agregaty szpachlarsko-tynkarskie. Prace z wykorzystaniem tychże urządzeń przebiegają znacznie szybciej. Agregaty wyposażone w system natryskowy doskonale radzą sobie z równomiernym nanoszeniem powłok murarskich na dużych powierzchniach zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Tego typu urządzenia zazwyczaj wykorzystywane są przez wyspecjalizowane ekipy budowlane, choć coraz częściej trafiają w ręce osób, które chcą nanosić powłoki murarskie samodzielnie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wynajem agregatu z firmy zajmującej się wypożyczaniem takiego sprzętu, np. PAGAT ze Szczecina. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko swoje pieniądze, ale również czas przeznaczony na wykończenie.

Odpowiednie przygotowanie powierzchni

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tynku czy masy szpachlarskiej będzie użyty, warto zadbać o prawidłowe przygotowanie podłoża. Należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, nałożyć specjalne profile na krawędzie ścian, a także odpowiednio zagruntować powierzchnię. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty gruntujące, które sprawiają, że zwiększa się przyczepność powłok murarskich do ściany. Wszystkie wyżej wymienione czynności przekładają się na równomierność i dokładność nanoszenia tynków czy mas szpachlarskich.

śr. ocena 0 / głosów 0