Jak radzić sobie z hałasem?

Dźwięki otaczają nas z każdej strony. Czasami są przyjemne, innym razem wręcz przeszywają nasze uszy, niejednokrotnie powodując ból. Hałas jest zjawiskiem niepożądanym i ma negatywne oddziaływanie na nasz organizm. Z tego powodu należy wiedzieć, w jaki sposób sobie z nim radzić, aby nie narażać naszych uszu na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

halas

Dźwiękochłonne okna i drzwi

Ochronę przed dźwiękami w domu czy w pracy mogą zapewnić nam odpowiednio dobrane dźwiękochłonne okna i drzwi. Jeśli chcesz wybrać właściwe, powinieneś poprosić o pomoc wykwalifikowaną osobę, która wybierze dla ciebie najlepsze produkty. Nowoczesne szyby powinny posiadać powłokę niskoemisyjną oraz być wypełnione szlachetnym gazem. Muszą mieć odpowiednie wskaźniki izolacyjności akustycznej, podobnie jak drzwi, które mają nie mniejsze znaczenie od okien. Drzwi akustyczne wyróżniają się przede wszystkim wielowarstwową konstrukcją. Ich wymiary można dobrać do każdego domu, dlatego wszyscy mogą cieszyć się cichym i spokojnym mieszkaniem.

Materiały ograniczające zasięg dźwięku

Poza drzwiami i oknami warto jest zainwestować w specjalne materiały, których zadaniem jest ograniczenie zasięgu dźwięku. To np. podwieszane sufity wypełnione wełną mineralną czy podłogi wykończone styropianem akustycznym. Na akustykę pomieszczeń ma ponadto wpływ aranżacja przestrzeni, a zatem przede wszystkim rozstaw mebli. Warto dokładnie rozplanować ich rozmieszczenie, aby mieć dobre samopoczucie w swoim gniazdku.

Urządzenia tłumiące hałas

Kiedy w pracy bądź w domu mamy wentylację, możemy pomyśleć nad urządzeniami tłumiącymi hałas. To specjalne tłumiki kanałowe, których rolą jest tłumienie hałasu w zakresie średnich oraz wysokich częstotliwości – mówi nasz rozmówca z Hurtowni wentylacyjnej Centrowent.

Tłumiki mają odmienną skuteczność, dlatego naszym zadaniem jest dobór właściwego urządzenia do posiadanej w budynku wentylacji.