Jak przeprowadzić remont mieszkania i nie zwariować?

Wiercenie, które odbija się echem w pamięci, gdy próbujemy zasnąć, wszechobecny kurz i pył, a także niespodziewane koszty – to wszystko sprawia, że remont mieszkania przypomina nieco obóz survivalowy. Musimy przetrwać i dostosować się do nowych warunków, aby ostatecznie cieszyć się odświeżonym wnętrzem. Czy istnieje jednak sposób na złagodzenie tego stresu?

Kobieta przed pomalowaną ścianą

Nie da się w 100% przewidzieć oraz zaplanować wszystkiego, co może wydarzyć się w trakcie remontu. Niektóre prace zaczynają się przeciągać, ponieważ okazują się bardziej wymagające niż pierwotnie myślano, pojawiają się straty na materiale, z kolei fachowcy mają napięty grafik. Właśnie dlatego warto postawić na profesjonalistów, którzy cieszą się zaufaniem klientów: wybór sprawdzonej i polecanej firmy budowlano-remontowej nierzadko gwarantuje nie tylko najwyższą jakość wykonanych prac, ale także zakończenie ich w terminie.

Krótki przewodnik o tym, jak przetrwać remont mieszkania 

Chociaż nie da się w pełni przewidzieć tego, jak będzie przebiegać ten proces, warto częściowo zaplanować jego przebieg. Decydując się na remont mieszkania, należy m.in. ustalić budżet – koszty materiałów mogą nieco wzrosnąć, dlatego uznaje się, że do spodziewanych wydatków należy dodać ok. 1/3 tej sumy. W ten sposób uniknie się „stresów” spowodowanych nagłymi dopłatami. Konieczne jest także szczegółowe określenie efektów, jakich się oczekuje od ekipy remontowej: wymyślanie aranżacji na bieżąco na pewno nie złagodzi nerwów.

Kiedy prace już „wrą”, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystko znajduje się pod naszą kontrolą. Odświeżanie wnętrza niemal zawsze wiąże się z wszechobecnym bałaganem, dlatego nie należy nadmiernie przejmować się lekko okurzoną szafką. Sprząta się głównie tam, gdzie jest to możliwe, zazwyczaj po zakończeniu prac w danym dniu – tj. w pomieszczeniach, które aktualnie nie są remontowane, a często się przez nie przechodzi, a także na klatce schodowej. Jak mówią eksperci z firmy MAR-BUD, dzięki temu uniknie się konfliktu z sąsiadami.

O czym pamiętać, planując remont mieszkania? 

Zanim rozpocznie się wiercenie, tłuczenie i inne czynności, które powodują nieprzyjemny hałas, warto powiadomić otoczenie o nadchodzącym remoncie. Można np. wywiesić kartkę z informacją o przewidywanych pracach lub samodzielnie przejść się po piętrze. Dobrą praktyką jest też zabezpieczenie pomieszczeń, które nie będą odświeżane. Ograniczy się w ten sposób obecność pyłków i kurzu, a wystarczy do tego tylko folia malarska i papierowa taśma. Najlepiej jest także spakować niepotrzebne rzeczy.

śr. ocena 0 / głosów 0