Jak prawidłowo zamontować kurtynę powietrzną?

Kurtyny powietrzne znamy wszyscy, a najczęściej spotykamy je w wejściach do galerii handlowych. Nie jest to jednak jedyne ich zastosowanie. Montaż kurtyny powietrznej jest świetnym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie duży przepływ osób lub pojazdów do środka i na zewnątrz pomieszczeń sprawia kłopot w utrzymaniu prawidłowej temperatury w budynku.

kurtyna powietrzna

Zastosowanie kurtyn powietrznych

Kurtyny powietrzne sprawdzają się m.in. we wszelkiego rodzaju magazynach, w których dostawa i odbiór towarów łączy się z ciągłym otwieraniem wrót, w halach przemysłowych o konkretnych wymogach klimatycznych, w sklepach wielkopowierzchniowych, ale też w mniejszych sklepikach – mówi ekspert z firmy HTS.

Sprawna i prawidłowo zamontowana kurtyna pozwala na swobodne, wygodne przemieszczanie się, jednocześnie zabezpieczając wnętrze przed napływem gorącego lub zimnego (w zależności od pory roku) powietrza. Co więcej, kurtyny skutecznie chronią pomieszczenia również przed napływem kurzu i innych zanieczyszczeń, a nawet owadów, co jest szczególnie ważne w zakładach działających w branży spożywczej.

Instalacja kurtyny powietrznej

Przy instalacji kurtyny powietrznej bardzo istotne jest zachowanie odpowiednich odległości kurtyny od materiałów łatwopalnych – producenci dokładnie określają te odległości w umieszczanych często na swoich stronach www, a także dodawanych do produktów dokumentacjach technicznych. Aby strumień powietrza docierał do podłogi z optymalną prędkością, wybierając kurtynę nie bierzemy pod uwagę wysokości otworu drzwiowego, a wysokość montażu. Kurtyna powinna pokrywać całą szerokość (lub wysokość) otworu drzwiowego. Jeśli otwór jest bardzo szeroki (wysoki) montuje się kilka kurtyn obok siebie (lub jedna nad drugą).

Przystępując do montażu kurtyny mocowanej nad drzwiami, musimy pamiętać o zachowaniu niezbędnej odległości od sufitu. Istotne jest także usunięcie przeszkód bocznych, jeśli takie istnieją.

Mocowanie kurtyny powietrznej

Chociaż producenci sprzedając kurtyny dołączają do nich instrukcję obsługi i montażu, nie należy robić tego samodzielnie. Bardzo często warunkiem zachowania gwarancji na produkt jest montaż kurtyny przez upoważnioną do tego osobę, znającą zasady instalacji i warunki niezbędne do prawidłowego działania urządzenia.