Jak prawidłowo czytać plany mieszkań? 

Kupując mieszkanie, wiele osób zwraca uwagę jedynie na dostarczane przez deweloperów wizualizacje oraz zdjęcia zrealizowanych już inwestycji. Warto wiedzieć, że są to wyłącznie ilustracje poglądowe, które mogą nieco odbiegać od rzeczywistości. Aby sprawdzić, czy planowana aranżacja wnętrz sprawdzi się w danym lokalu, należy nauczyć się czytania architektonicznych planów mieszkań.

Budowa osiedla

Rodzaje planów mieszkań

Szukając idealnego mieszkania, większość nabywców ma już pewne pomysły na aranżację wnętrz. Przed zakupem dobrze jest sprawdzić, czy plany będą możliwe do zrealizowania w wybranym lokalu.

Specjalista z firmy Gryf Development, sprzedawcy nowych mieszkań w Szczecinie, wyjaśnia: należy odróżnić sprzedażowy plan mieszkania od architektonicznego. Pierwszy prezentuje przykładową aranżację i ustawienie mebli. Drugi natomiast podaje dokładne wymiary pomieszczeń, drzwi oraz okien, a także lokalizację ważnych elementów konstrukcyjnych. I to właśnie drugi rodzaj planu jest istotniejszy, ponieważ pozwala określić faktyczne możliwości aranżacyjne. 

Na co zwrócić uwagę czytając plan mieszkania?

Kupno nowego mieszkania daje duże możliwości aranżacyjne. Aby jednak móc zawczasu zaplanować większe zmiany, konieczna jest znajomość planu architektonicznego. Przykładowo, wyburzenie części ścian w celu połączenia pomieszczeń wymaga znajomości lokalizacji ścian nośnych i słupów konstrukcyjnych. Przygotowanie projektu kuchni czy łazienki wymaga natomiast wiedzy na temat miejsca przebiegu pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych. Bardzo ważne są również oznaczenia okien i drzwi, uwzględniające wymiary otworów oraz kierunek otwierania.

Czytając plany mieszkań, należy zwracać uwagę na takie elementy jak ściany nośne i słupy konstrukcyjne, ściany działowe i ich rodzaj, wielkość i lokalizacja okien oraz drzwi, a także lokalizacja szybów wentylacyjnych i pionów kanalizacyjnych. Uwzględniając wszystkie te elementy, można pokusić się o wprowadzenie indywidualnych zmian w aranżacji wnętrz. 

śr. ocena 0 / głosów 0