Jak ogrzać dom przy pomocy instalacji fotowoltaicznych?

Coraz więcej osób poszukuje oszczędności, dlatego tematyka energii odnawialnej zaczyna interesować wszystkich. Nic w tym niezwykłego, bo decyzja o skorzystaniu z odnawialnych źródeł energii czyni nas niezależnymi od komercyjnych dostawców energii elektrycznej. Dostawcy energii zazwyczaj sami dyktują ceny i praktycznie między ich ofertami nie ma szczególnie wielkich różnic.

Ogrzewanie domu fotowoltaiką

Czy instalacja fotowoltaiczna jest dużym wydatkiem?

 Niewątpliwie zainstalowanie baterii słonecznych na dachu jest sporym wydatkiem, jednak suma ta zwraca się podczas kolejnych lat użytkowania. Dodatkowo niektóre firmy, specjalizujące się w instalacjach fotowoltaicznych, jak na przykład Bau-Technik, są w stanie pomóc przy otrzymaniu dofinansowania na odpowiednią instalację.

 Firmy zakładające instalację fotowoltaiczną zazwyczaj na bieżąco śledzą wszelkie programy pomocy dla osób prywatnych, rolników czy przedsiębiorców. Ich wiedza i doświadczenie bywają pomocne przy staraniach o uzyskanie dotacji unijnych czy ulg podatkowych. Wszystkie działania z tym związane są pro ekologiczne, dlatego idealnie wpisują się w założenia polityczne i gospodarcze krajów Unii Europejskiej.

 Postawienie na źródło energii pobranej ze słońca jest krokiem postępowym i przede wszystkim opłacalnym. W pewnym momencie można praktycznie za darmo uzyskać energię do oświetlenia i ogrzania domu.

Jak za pomocą fotowoltaiki ogrzewa się dom?

 Jeżeli przy pomocy instalacji fotowoltaicznej zachodzi potrzeba ogrzania domu, to dobrze postawić wtedy dodatkowo na pompę ciepła. Sama pompa działa trochę inaczej niż instalacja fotowoltaiczna – po prostu pobiera ciepło z otoczenia i „transportuje” je do domu. Niektóre elementy pompy ciepła mogą być napędzane energią słoneczną z instalacji fotowoltaicznej, na dodatek równie dobrze współpracuje z rekuperacją.

 Innym sposobem na ogrzewanie domu jest zainstalowanie grzałki do bojlera, w którym grzeje się wodę do kaloryferów. W takim przypadku jednak dobrze precyzyjnie wyliczyć wydajność paneli słonecznych, ponieważ może zajść potrzeba zwiększenia ich liczby. Dobre firmy zajmujące się montowaniem paneli fotowoltaicznych, często potrafią doradzić w zakresie optymalnego zagospodarowania dachu, a w razie potrzeby w montowaniu baterii na gruncie na specjalnych konstrukcjach.

 Najprostszym sposobem na ogrzanie domu za pomocą fotowoltaiki jest używanie elektrycznych grzejników, kominków, piecyków i dmuchaw zasilanych bezpośrednio z gniazdka. Wiadomo, że takie urządzenia czerpią poro energii, dlatego również w tym przypadku warto dobrze oszacować ilość paneli o odpowiedniej mocy.

śr. ocena 0 / głosów 0