Jak montować ogrodzenie na nierównym terenie?

Dobrze wykonane ogrodzenie to gwarancja komfortu i bezpieczeństwa dla właścicieli posesji. Ale nie zawsze teren pozwala na to, by prace montażowe przebiegały szybko i bezproblemowo. Nierówny, niejednorodny grunt może dawać się we znaki, ale nie oznacza to, że stawianie na nim ogrodzenia jest niemożliwe. Trzeba natomiast pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jakich? Dowiesz się z tekstu.

Ogrodzenie na nierównym terenie

Dwie metody montażu ogrodzeń

Najbardziej fachowym sposobem jest stosowanie uskoków na każdym przęśle. Inną opcją jest wykonanie ogrodzenia zgodnie z istniejącym spadkiem terenu.   

Przy stawianiu ogrodzeń na nierównym, falistym, pochyłym gruncie, stosuje się dwie główne techniki:

  • Montaż kaskadowy (schodkowy) – stopniowanie ogrodzenia. W takim przypadku przęsła mają standardowe wymiary, natomiast podmurówka zmienia kształt i tworzy schodki. Z tej techniki korzysta się wówczas, gdy teren ma bardzo duże nachylenie, a ogrodzenie montowane jest na przykład na skarpie;
  • montaż równoległy paneli ogrodzeniowych – wówczas prowadzi się równolegle do pochyłości, przystosowując kształt i rozmiar przęseł do ukształtowania terenu. Na podmurówce nie występują zatem żadne schodki i innego typu planowane nierówności. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku terenu, którego nachylenie nie przekracza 24%.

To, jaką metodę montażu ogrodzeń wybrać, warto przedyskutować z ekspertem, który na pewno świetnie doradzi w zakresie możliwości technicznych i praktycznych.

Pamiętaj o tym, że ogrodzenie to inwestycja na wiele lat, która musi być dobrze zaplanowana i odpowiednio zrealizowana. W grę wchodzą bowiem nie tylko kwestie estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo.

Nierówny teren a stawianie słupków ogrodzeniowych

W jaki sposób należy ustawić słupki ogrodzeniowe na nierównym terenie, tak by konstrukcja ogrodzenia była stabilna? Główne zasady montażu słupków są dokładnie takie same, jak w przypadku posesji płaskich.  

Rozpoczyna się więc od rozlokowania słupków, a pomiędzy nimi wyznacza się równe odstępy. Każdy taki element musi być zamontowany z zachowaniem precyzji.

Komu zlecać stawianie ogrodzeń na nierównym terenie?

Opisywane w tym artykule zadania najlepiej zlecać fachowcom i nie podejmować się montażu na własną rękę.

Wybierając usługi takich firma jak BOJAN, masz pewność, że realizacja przebiegnie sprawnie, szybko i z zachowaniem wszelkich niezbędnych norm.

Stawianie ogrodzenia na nierównym terenem zawsze jest czynnością czasochłonną i wymagającą wiedzy.

śr. ocena 0 / głosów 0