Formalności prawne
Zanim rozpoczniemy prace nad adaptacją naszego poddasza na cele użytkowe, musimy najpierw spełnić kilka wymaganych formalności prawnych. Ustawa o prawie budowlanym dokładnie określa, jakie czynności należy spełnić, aby zamienić nasz strych na urokliwy pokój lub pokoje przeznaczone do celów mieszkaniowych. Jeżeli nasze prace mają ograniczyć się jedynie do remontu i przystosowania go do celów mieszkaniowych, prace takie wymagają jedynie zgłoszenia. Jeżeli jednak w naszych planach są również prace polegające m.in. na podniesieniu sufitu (dachu), wybudowaniu schodów czy zmianę umiejscowienia okien, niezbędne będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę.
Jak tłumaczy nasz rozmówca z Pracowni Projektowej MC we Wrocławiu: Chęć adaptacji poddasza musimy zgłosić do administracji. W zgłoszeniu koniecznie musimy zaznaczyć do jakich celów do tej pory służyło nasze poddasze oraz do jakich celów ma nam służyć w przyszłości. W zgłoszeniu musi się znaleźć opis techniczny budynku, wraz z zaświadczeniem o prawie dysponowania domem oraz jego dokładny plan, wraz z zaznaczoną częścią, która ma zostać zaadaptowana do celów mieszkalnych. W niektórych sytuacjach zdarza się, że administracja prosi o dostarczenie w wyznaczonym terminie jeszcze innych niezbędnych dokumentów.
Jeżeli administracja stwierdzi, że nasze dokumenty są w porządku i nie istnieje żadna przeszkoda natury technicznej do zmiany charakteru naszego poddasza, możemy przystąpić do wykonywania zaplanowanych prac.
Przytulne i jasne pomieszczenia
Przy wykonywaniu projektu poddasza zmienianego w pomieszczenia mieszkalne, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby zapewnić mu należyte oświetlenie naturalne. Najlepszym wyborem będzie zamontowanie dużych okien dachowych, które z pewnością zapewnią największą ilość światła naturalnego.
Projektując poszczególne pomieszczenia musimy również pamiętać o tym, że dobrze wykorzystać, zazwyczaj znajdujące się na poddaszu ściany ukośne. Wbrew pozorom, przy odpowiednim podejściu i pomysłowości, ich obecność wcale nie jest tak dużym problem, a niekiedy daje nawet bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Z pewnością warto jest je podkreślać. Na poddaszach doskonale sprawdzają się np. drewniane elementy, które dodają wnętrzu odpowiedniego charakteru i stylu. Nie warto natomiast zasłaniać ukośnych ścian większymi, zazwyczaj wykonywanymi na zamówienie meblami. Te, jeżeli już koniecznie chcielibyśmy je umieścić na poddaszu, z pewnością zdecydowanie lepiej się sprawdzą na ściankach działowych.
Powiększenie optyczne
Z racji tego, że poddasze najczęściej nie jest zbyt duże, czasem nawet bywa wąskie, przy jego wykończeniu i aranżacji warto jest się zastanowić nad jego optycznym powiększeniem. W tym celu na pewno pomoże nam używanie jasnych pastelowych kolorów. Powinniśmy także w odpowiedni sposób porozmieszczać wszystkie meble, według zasady im niższa ściana, tym niższe meble.