Jak funkcjonalnie zaadaptować poddasze na mieszkanie?

Wielu właścicieli domów jednorodzinnych posiada strych użytkowy. Niekiedy jest to nie do końca wykorzystana przestrzeń. Nie każdy jednak wie, że przy odrobinie pracy można ją wykorzystać na cele mieszkalne – stworzyć nowy pokój lub zupełnie oddzielne mieszkanie. Poddasze daje bardzo duże możliwości.

poddasze

Formalności prawne

Zanim rozpoczniemy prace nad adaptacją naszego poddasza na cele użytkowe, musimy najpierw spełnić kilka wymaganych formalności prawnych. Ustawa o prawie budowlanym dokładnie określa, jakie czynności należy spełnić, aby zamienić nasz strych na urokliwy pokój lub pokoje przeznaczone do celów mieszkaniowych. Jeżeli nasze prace mają ograniczyć się jedynie do remontu i przystosowania go do celów mieszkaniowych, prace takie wymagają jedynie zgłoszenia. Jeżeli jednak w naszych planach są również prace polegające m.in. na podniesieniu sufitu (dachu), wybudowaniu schodów czy zmianę umiejscowienia okien, niezbędne będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Pracowni Projektowej MC we Wrocławiu: Chęć adaptacji poddasza musimy zgłosić do administracji. W zgłoszeniu koniecznie musimy zaznaczyć do jakich celów do tej pory służyło nasze poddasze oraz do jakich celów ma nam służyć w przyszłości. W zgłoszeniu musi się znaleźć opis techniczny budynku, wraz z zaświadczeniem o prawie dysponowania domem oraz jego dokładny plan, wraz z zaznaczoną częścią, która ma zostać zaadaptowana do celów mieszkalnych. W niektórych sytuacjach zdarza się, że administracja prosi o dostarczenie w wyznaczonym terminie jeszcze innych niezbędnych dokumentów.

Jeżeli administracja stwierdzi, że nasze dokumenty są w porządku i nie istnieje żadna przeszkoda natury technicznej do zmiany charakteru naszego poddasza, możemy przystąpić do wykonywania zaplanowanych prac.

Przytulne i jasne pomieszczenia

Przy wykonywaniu projektu poddasza zmienianego w pomieszczenia mieszkalne, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, żeby zapewnić mu należyte oświetlenie naturalne. Najlepszym wyborem będzie zamontowanie dużych okien dachowych, które z pewnością zapewnią największą ilość światła naturalnego.

Projektując poszczególne pomieszczenia musimy również pamiętać o tym, że dobrze wykorzystać, zazwyczaj znajdujące się na poddaszu ściany ukośne. Wbrew pozorom, przy odpowiednim podejściu i pomysłowości, ich obecność wcale nie jest tak dużym problem, a niekiedy daje nawet bardzo ciekawe możliwości aranżacyjne. Z pewnością warto jest je podkreślać. Na poddaszach doskonale sprawdzają się np. drewniane elementy, które dodają wnętrzu odpowiedniego charakteru i stylu. Nie warto natomiast zasłaniać ukośnych ścian większymi, zazwyczaj wykonywanymi na zamówienie meblami. Te, jeżeli już koniecznie chcielibyśmy je umieścić na poddaszu, z pewnością zdecydowanie lepiej się sprawdzą na ściankach działowych.

Powiększenie optyczne

Z racji tego, że poddasze najczęściej nie jest zbyt duże, czasem nawet bywa wąskie, przy jego wykończeniu i aranżacji warto jest się zastanowić nad jego optycznym powiększeniem. W tym celu na pewno pomoże nam używanie jasnych pastelowych kolorów. Powinniśmy także w odpowiedni sposób porozmieszczać wszystkie meble, według zasady im niższa ściana, tym niższe meble.