Jak dobrać rodzaj ocieplenia do konstrukcji dachu?

Ocieplenie dachu pozwala skutecznie ograniczyć straty ciepła w okresie zimowym. Naturalnym zjawiskiem jest przemieszczenie się ciepłych mas powietrza do góry, a więc ocieplenie konstrukcji dachu przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Nie bez znaczenia pozostaje jednak dobór odpowiednich materiałów.

Poddasze ocieplone wełną mineralną

Wybieramy materiał do ocieplenia dachu

Konstrukcja dachu składa się z więźby dachowej i elementów usztywniających, czyli łat i kontrłat. Od strony wewnętrznej montuje się folię paroprzepuszczalną, a następnie warstwę ocieplenia, którą pokrywa się folią niskoparoprzepuszczalną. Wszystkie te elementy małą niebagatelny wpływ na warunki termiczne, jakie panują w domu.

Obecnie dostępne są różne technologie i rozmaite materiały, jakie można użyć do ocieplenia dachu. Najpopularniejszym z nich wciąż pozostaje wełna mineralna — szklana lub skalna w formie płyt, które układa się pomiędzy krokwiami. Obydwa rodzaje wełny wykazują podobne właściwości izolacyjne, a różnią się ciężarem – wełna szklana jest lżejsza. Co do zasady jest to materiał, który dobrze sprawdza się w przypadku dachów dwuspadowych o prostej formie.

Alternatywą jest włókno celulozowe, które powstają z makulatury. Izolacja z celulozy wykonywana jest metodą wdmuchiwania, a więc można ją stosować, nawet jeśli poddasze zostało już wykończone, ale konieczne jest jego docieplenie. W konstrukcji sufitu wykonuje się otwory, przez które materiał jest dystrybuowany. Powstała w ten sposób izolacja dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny, dlatego jest to dobre rozwiązanie również dla dachów wielospadowych i stropów o skomplikowanej konstrukcji. Wykonawcą ociepleń w obydwu technologiach jest firma FUDAL z małopolski.

Na jakie parametry materiału zwrócić uwagę?

Wybierając materiał, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on większy, tym więcej ciepła ucieknie z budynku. Wartość U określa ilość ciepła, jaka przenika przez każdy metr kwadratowy przegrody w czasie jednej sekundy przy różnicy temperatur po obu stronach stropu wynoszącej jeden stopień. Minimalne wymagania izolacyjności cieplnej obecnie wynoszą 0,15 W/m2K.

Wspomniana wcześniej firma FUDAL wykonuje termomodernizacje budynków w Krakowie i okolicach z wykorzystaniem najlepszych jakościowo materiałów – takich, które zapewnią najwyższy komfort cieplny i pozwolą znacznie ograniczyć koszty ogrzewania domu. Właściwie wykonana, szczelna izolacja oznacza brak mostków cieplnych, co przekłada się na mniejsze straty ciepła.

śr. ocena 0 / głosów 0