Jak dobrać listwy przypodłogowe do stylu wnętrza?

Listwy przypodłogowe maskują nieestetyczną szczelinę dylatacyjną pomiędzy podłogą a ścianą, chronią tę ostatnią przed zabrudzeniem i uszkodzeniami powstałymi w wyniku sprzątania (np. odkurzaczem lub mopem), potrafią też ukryć poprowadzone pod nimi przewody i kable. Są zatem niezwykle praktyczne, jednak nie mniej ważna jest ich funkcja estetyczna. Domykają bowiem wizualnie wnętrze – warto więc dobrać listwy do jego stylu. Jak to zrobić?

Do najbezpieczniejszych, a więc też najczęściej spotykanych rozwiązań należą listwy dopasowane do posadzki (często wykonane z tego samego materiału), ewentualnie do zastosowanej w danym pomieszczeniu stolarki okienno-drzwiowej. Warto przy tym pamiętać, że przy ciemnej podłodze lepiej będą wyglądały listwy niezbyt wysokie, podczas gdy jasny parkiet pozwala na montaż wyższych listew, bez ryzyka przytłoczenia przez nie wnętrza.

Innym bezpiecznym pomysłem jest pomalowanie listew przypodłogowych na ten sam kolor, w jakim utrzymane są ściany. Nie ma wówczas większego znaczenia, z jakiego materiału są wykonane. Dlaczego jednak nie wykorzystać dekoracyjnego potencjału tkwiącego w tym właśnie elemencie wystroju? Wyrazisty akcent połączenia podłogi i ściany może stanowić tutaj pełną charakteru kropkę nad „i”.

Niebanalne pomysły

W tej roli odnajdą się chociażby listwy mocno kontrastujące, które ożywią pomieszczenie zwłaszcza wtedy, gdy posadzka i ściany mają podobny kolor.

Bardzo ciekawym pomysłem jest zastosowanie listew przypodłogowych wykonanych z metalu i wybarwionych na typowy dla tego materiału kolor, czyli srebrzysty – podpowiada ekspert ze sklepu Kraina Barw. – Sprawdzą się przede wszystkim we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych, ale też w niektórych stylizacjach glamour – dodaje.

Bogactwo możliwości

Nowoczesność i minimalizm to także proste listwy drewniane, a także ich oryginalna alternatywa w postaci listew szklanych. Pasować tu będą również listwy wykonane z białego MDF. Te ostatnie, ale znacznie bardziej ozdobne, z powodzeniem zastosować można we wnętrzach vintage i stylizowanych na klasyczne. Eleganckie i wysmakowane, wraz ze sztukaterią naścienną i podsufitową, będą stanowiły perfekcyjne dopełnienie wystroju.

Bardziej dyskretnym rozwiązaniem są natomiast tradycyjne listwy z drewna, pasujące również do wykładzin dywanowych, no i oczywiście stanowiące nieodłączny element wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym. Nie ma co jednak przesadzać w tym przypadku z ich wysokością, jako że tego typu aranżacje niemalże z definicji obfitują w drewniane elementy.

śr. ocena 5 / głosów 1