Izolacja poddasza pianą poliuretanową – dlaczego warto?

Poznaj 3 najważniejsze korzyści związane z zastosowaniem ocieplenia poddasza przy pomocy piany poliuretanowej (pur)!

Technologia ocieplenia poddaszy pianą poliuretanową staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Co skłania coraz większą grupę inwestorów do wyboru tej właśnie technologii? Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem izolacji pianą PUR?

ocieplenie-poddasza-matuszyk-radajak-2 (1).jpg
Przykładowa realizacja – ocieplenie poddasza pianą poliuretanową. Źródło: https://izolacjapianka.pl

Przedstawimy 3 najważniejsze przewagi związane z technologią natrysku piany poliuretanowej:

 1. Szybkość zastosowania
  Bez wątpienia natrysk pianą poliuretanową to najszybsza z dostępnych technologii ociepleniowych. Piana jest aplikowana za pomocą pistoletu natryskowego. Doświadczony aplikator potrafi wykonać nawet ok. 300 m2 natrysku w ciągu jednego dnia, co znacząco skraca cały proces ocieplenia. Jak to możliwe? 1 milimetr natryśniętej piany poliuretanowej “rozrasta się” 100-krotnie w ciągu zaledwie 3 sekund!
 2. Szczelność
  Nawiązując do poprzedniego punktu, w trakcie natrysku piana tworzy spójną i szczelną warstwę ocieplenia. dzięki czemu inwestor uniknie występowania mostków termicznych, które w przypadku zastosowania innych technologii są bardzo często spotykane. Potwierdza to badanie termowizyjne, które zalecamy wykonać każdemu inwestorowi po zakończeniu prac ociepleniowych. Ponadto, nieosiągalna tradycyjnymi metodami szczelność izolacji pianą PUR pozwala zniwelować tzw. “efekt przewiewania”.
 3. Ekonomia
  Im lepiej ocieplony dom, tym niższe koszty ogrzewania budynku będzie musiał ponieść inwestor, dlatego na etapie prac ociepleniowych nie warto “oszczędzać”. Bardzo często są to tylko pozorne oszczędności, które już po pierwszej zimie dają o sobie znać w postaci większych wydatków na ogrzewanie. Jest to tym bardziej istotne, że z roku na rok średni koszt ogrzewania jest coraz wyższy i chociażby ze względu na politykę klimatyczną nie zapowiada się, żeby ten trend miał ulec zmianie. Izolacja pianą poliuretanową pozwala uzyskać dużo lepszy efekt cieplny niż np. w przypadku zastosowania wełny mineralnej, przy takiej samej grubości izolacji. Oznacza to, że na 1 cm izolacji, piana poliuretanowa pozwoli utracić mniej energii cieplnej niż 1 cm izolacji wełną mineralną.

Czy piana poliuretanowa jest bezpieczna?

ocieplenie-poddasza-matuszyk-radajak-3 (1).jpg
Przykładowa realizacja – ocieplenie poddasza pianą poliuretanową. Źródło: https://izolacjapianka.pl

Każda nowa, dopiero zdobywająca swoich zwolenników technologia generuje wiele pytań, w tym tych związanych z bezpieczeństwem. Czy piana poliuretanowa jest bezpiecznym materiałem izolacyjnym?

Zacznijmy może od krótkiej ciekawostki. Otóż w USA, gdzie piana poliuretanowa od lat jest jedną z najbardziej popularnych technologii izolacji zaleca się stosowanie jej w budynkach użyteczności publicznej oraz w żłobkach i przedszkolach.

Wróćmy jednak do kilku danych technicznych dotyczących piany poliuretanowej:

 • jest substancja bezzapachową (stworzona na bazie wody oraz oleju sojowego), nie pyli oraz nie zawiera formaldehydów oraz lotnych substancji organicznych LZO, CFC, CHFC,
 • jest odporna na pleśń, grzyby,
 • jest lekka i nie obciąża konstrukcji, zespala ją,
 • dzięki swojej strukturze wygłusza konstrukcje zdecydowanie lepiej od materiałów tradycyjnych (pianka stosowana jest w studiach nagraniowych oraz kinach domowych).

Czy piana będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego domu?

Podsumowując, ocieplenie poddasza pianą poliuretanową nie bez powodu zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Jeżeli zależy Ci na jak najniższym zapotrzebowaniu energetycznym Twojego budynku, szybkości wykonania ocieplenia oraz bezpieczeństwie, to jest to technologia warto rozważenia.

śr. ocena 6 / głosów 5