Instalacje w nowych domach

Rozwój budownictwa w XXI wieku zmierza w kierunku obniżenia kosztów eksploatacji. Trend ten jest związany również z coraz większą świadomością ekologiczną. W dzisiejszych czasach decydując się na budowę własnego domu coraz częściej inwestujemy w przyjazne dla środowiska źródła ciepła oraz przykładamy większą wagę do poprawy izolacyjności przegród budowlanych.

instalacje

Ograniczenie strat ciepła

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Intelplast, która oferuje wysokiej jakości usługi budowlane: W celu ograniczenia strat ciepła, we współczesnym budownictwie duży nacisk kładzie się przede wszystkim na dwa elementy. Po pierwsze na poprawę izolacyjności przegród budowlanych, a po drugie na ograniczenie strat ciepła przez wentylację.

Poprawa izolacyjności przegród budowlanych

Stosowane niegdyś technologie budowlane niestety nie zawsze pozwalały na wyeliminowanie strat ciepła. Niskiej jakości lub nieprawidłowo zamontowane drzwi i okna, słaba izolacyjność dachu oraz ścian wewnętrznych miały wpływ na znaczne zwiększenie rachunków za ogrzewanie. We współczesnym budownictwie najczęściej decydujemy się więc na zastosowanie dużej grubości izolacji, np. 15-20 cm grubości izolacji na ścianach czy 3-szybowych okien. Wszystkie te działania powodują, że budynek staje się energooszczędny, a nawet zbliża się parametrów budynku pasywnego. Niestety, w kwestii poprawy izolacyjności przegród budowalnych, cały czas dużo do życzenia pozostawiają szczegóły, m.in. sposób montażu okien oraz generalna szczelność budynków i ciągłość izolacji.

Ograniczenie start ciepła przez wentylację

W nowoczesnym budownictwie odchodzi się też od klasycznych systemów wentylacji na rzecz rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Według badań, to właśnie starty ciepła przez wentylację mają obecnie największy udział w całym bilansie ciepła. Działanie starych systemów wentylacji polegało bowiem na usuwaniu z pomieszczenia ciepłego, ale zużytego powietrza i dostarczanie na jego miejsce powietrza świeżego, ale zimnego, które trzeba było na nowo ogrzewać. W systemach rekuperacji nie ma tego problemu, ponieważ nadmuchiwane powietrze jest wcześniej ogrzewane ciepłem powietrza pobieranego z wewnątrz.

Rozwój źródeł ciepła

Drugim kierunkiem działań we współczesnych budownictwie jest stały rozwój źródeł ciepła oraz urządzeń grzewczych i instalacyjnych. Nowoczesne domy mogą być dzisiaj wyposażone w kondensacyjne kotły gazowe o wysokiej szczelności, pompy ciepła i gazowe pompy ciepła, kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne. Dzięki współpracy nowoczesnych źródeł ciepła z odpowiednio dobranymi instalacjami, jak np. ogrzewanie podłogowe lub ścienne, w efekcie jesteśmy w stanie znacznie ograniczyć koszty eksploatacji całego budynku.

Umiejętne połączenie ograniczenia strat ciepła oraz wykonanie nowoczesnych instalacji sprawia, że dzisiejsze nowoczesne domy są domami niskoenergetycznymi, a w niektórych przypadkach „0” energetycznymi lub nawet „+”, tzn. dodatnioenergetycznymi, co oznacza, że są w stanie wyprodukować więcej energii niż się zużywa. Takie działania pozwala nam także uzyskać zdrowy dom, znacznie zwiększony komfort życia oraz świadomość, że mieszkamy w miejscu przyjaznym dla środowiska.

Wybór odpowiedniej firmy

Aby jednak Państwa pieniądze zostały dobrze wydane należy zwrócić się do firm, które kompleksowo obsłużą budowę od projektu poprzez budowę, a następnie obsługę posprzedażowa. Chodzi głównie o precyzyjne zintegrowanie wszystkich instalacji (np. wentylacji z ogrzewaniem) oraz wskazanie i doradztwo ciekawych rozwiązań (np. odzysk wody deszczowej).