Instalacje niezbędne w każdym domu

Instalacje niezbędne w każdym domu to instalacje wodne, kanalizacyjne elektryczne, standardem stają się również instalacje centralnego ogrzewania. Instalacje gazowe pozostają opcjonalne, ponieważ nie wszędzie mamy możliwość takowe podłączyć lub po prostu uznajemy je za zbędne lub nieopłacalne. Opcjonalna jest również instalacja alarmowa. Jak powinno się prawidłowo zaplanować prace instalacyjne w domu? Jak powinna być kolejność realizacji prac instalacyjnych?

ogrzewanie podłogowe

Instalacja elektryczna

Trudno wyobrazić sobie w XXI wieku dom, a właściwie jakikolwiek budynek, w którym nie byłoby instalacji elektrycznej, bo prąd doprowadza się nawet do garaży dla mieszkańców blokowisk, które znajdują się poza osiedlami. Instalacje elektryczne możemy rozmieszczać na ścianach i stropach budynku już na etapie budowy domu w stanie surowym otwartym. Jak mówią nam przedstawiciele firmy TS-KONCEPT z gminy Niemce nieopodal Lublina, trzeba przy tym pamiętać, że zamontowana już skrzynka rozdzielcza powinna pozostawać pod stałym nadzorem osób, które przebywają na posesji lub pod nadzorem monitoringu. Na tym etapie prac można rozprowadzić również przewody instalacji alarmowej, jeśli mamy ją w projekcie.

Zaznaczmy, że wszelkie gniazdka, włączniki oraz punkty oświetleniowe w domu są wprowadzane dopiero po zakończeniu prac wykończeniowych.

Instalacje wodne, kanalizacyjne i instalacje centralnego ogrzewania

Wraz z układaniem przewodów instalacji elektrycznej często równolegle w czasie układa się instalacje wodne i kanalizacyjne, a także instalacje centralnego ogrzewania. Instalację wod-kan i centralnego ogrzewania można układać również bezpośrednio po zamontowaniu instalacji elektrycznych. Prace należy zaplanować w taki sposób, by instalacje wodne i kanalizacyjne zostały wykonane przed położeniem tynków i przed wykonaniem wylewek na podłogach. Planując wszelkie prace przy budowie domu, powinniśmy się trzymać zasady: najpierw instalacje, później wykończenie. Potwierdzi to każda firma zajmująca się usługami z zakresu zakładania i modernizacji różnego rodzaju instalacji. Nawiązując do tematu: naszym zdaniem wybierając firmę do budowy domu, warto zdecydować się na usługi takiej, która zajmuj się kompleksową budową domu od A do Z. Mamy wówczas pewność, że pracownicy wszystkie prace rozplanują sobie w taki sposób, że nie będą wzajemnie sobie przeszkadzać, a wręcz przeciwnie — będą się przy poszczególnych działaniach fachowo uzupełniać. To kwestia doświadczenia i zgrania.

śr. ocena 0 / głosów 0