Grzejnik olejowy – funkcje i zastosowanie

Ogrzewanie domu to jedna z najważniejszych kwestii, jakie trzeba ustalić na etapie projektu, a nawet planowania budowy. Zarówno ogrzewanie gazowe, na prąd lub drewnem wymaga głębokiego sprawdzenia opłacalności. Dzisiaj przedstawimy jakie funkcje posiada grzejnik olejowy na prąd oraz gdzie można go zastosować. Zapraszamy do lektury.

grzejnik olejowy

Sterowanie cyfrowe i analogowe

W zależności od sposobu sterowania grzejnikiem, posiada on różne funkcje. Sterowanie analogowe pozwala między innymi na:

  • Pracę manualną – czyli możliwość ręcznego ustawienia wartości grzania.
  • Tryb komfort lub redukcja – w zależności od własnych preferencji.
  • Wykrywanie otwartego okna – to bardzo przydatna funkcja, która polega na automatycznych wyłączeniu grzejnika, gdy ten wykryje, że okno zostało otwarte.
  • Programator tygodniowy – pozwala na zaprogramowanie na cały tydzień grzania w danym pomieszczeniu.
  • Adaptacyjny start – automatycznie włącza się, gdy tylko zaprogramujemy pierwszą wartość w programatorze tygodniowym.

Sterowanie cyfrowe oprócz wyżej wymienionych funkcji posiada kilka dodatkowych:

  • NIGHT – która umożliwia automatyczne zredukowanie temperatury w nocy.
  • TURBO – pozwala na bardzo szybkie nagrzanie się do ustalonej temperatury.
  • CHILD – która zapobiega oparzeniom się dziecka gorącą powierzchnią grzejnika. 
grzejnik

Zastosowanie

Grzejnik olejowy na prąd może być wykorzystany praktycznie w każdym miejscu. Nie ważne czy w biurze, czy w domu. Mitem jest, że ogrzewanie elektryczne jest znacznie droższe od innych sposobów. Tym bardziej, że grzejniki te posiadają funkcje umożliwiające zminimalizowanie ryzyka niepotrzebnego grzania (na przykład podczas otwartego okna, automatycznie wyłączają się). 

Warto powiedzieć też więcej o grzejnikach dla alergików. Ogrzewanie olejowe oraz zoptymalizowana budowa pozwalają na ochronę osób cierpiących na alergię. Jeśli grzejnik nie posiada trudno dostępnych zagłębień i jest łatwy w czyszczeniu go z kurzu – jest idealny dla alergika. 

Grzejnik olejowy, jak sama nazwa wskazuje, wypełniony jest specjalnym żelem – olejem, który nagrzewa się szybciej od wody i dłużej niż ona utrzymuje ciepło. Jest więc rozwiązaniem bardziej ekonomicznym od tradycyjnych wypełnień grzejników. 

Grzejniki te sprawdzą się również w łazience, gdzie jest zgoła inne środowisko dla grzejnika niż w pokoju. Po pierwsze i najważniejsze – grzejnik musi posiadać wysoki stopień szczelności, najlepiej IP44. Jest to poziom odporny na bryzganie wody ze wszystkich kierunków. 

śr. ocena 5 / głosów 1