Garść pomysłów na renowację starego balkonu

Wraz z nadejściem wiosny coraz chętniej wychodzimy na nasze balkony, by cieszyć się ciepłem i świeżym powietrzem. Warto w związku z tym zadbać o to, by balkon pozostał w dobrym stanie – w końcu to najbardziej narażona na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych część naszego mieszkania. Na szczęście renowacja balkonu nie jest trudna i możemy przeprowadzić ją sami. Wystarczy pamiętać o kilku sprawach.

Płytki

Należy pamiętać, że balkon narażony jest na opady deszczu i śniegu, zatem powinniśmy wybrać materiały, które charakteryzują się niską nasiąkliwością. Najlepiej w tym celu spiszą się płytki ceramiczne, np. gresowe. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia z układaniem płytek, powinniśmy wybrać produkty o dużej powierzchni i jednolitej barwie – będzie je nam łatwiej ułożyć, a przy okazji sprawimy, że nasz balkon stanie się optycznie nieco większy. Przed rozpoczęciem pracy planujemy rozmieszczenie płytek – zaczynamy od zewnętrznych krawędzi balkonu i sprawdzamy, gdzie możemy ułożyć całą płytkę, a gdzie konieczne będzie jej przycięcie. Płytki układamy na oczyszczonej i odtłuszczonej nawierzchni balkonu, na której nie ma już śladów starych płytek lub wykładziny. Po nałożeniu trzymilimetrowej warstwy kleju na podłogę przyklejamy na nie płytki, które oddzielamy od siebie krzyżakami dystansowymi. Na bieżąco sprawdzamy przy pomocy poziomicy czy płytki są równo ułożone. Na koniec przerwy między płytkami wypełniamy fugą. Fugi są niezwykle ważne, gdyż uniemożliwiają wodzie deszczowej dostanie się pod płytki, gdzie mogą rozwijać się grzyby i pleśń.

Balustrady

Balustrady to pod dwoma względami najważniejsze elementy balkonu. Z jednej strony zabezpieczają one domowników przed wypadnięciem, a z drugiej decydują o wyglądzie balkonu. Nie ma nic gorszego, niż zaniedbana, nieestetyczna balustrada balkonowa. W zależności od stopnia zużycia możemy zrobić dwie rzeczy: odnowić balustradę, lub wymienić ją. Pierwsza opcja wchodzi w grę, jeśli naszym problemem są np. pojedyncze plamy rdzy i odłażący lakier. W takie sytuacji czeka nas nieco pracy z pozbywaniem się starej warstwy ochronnej. Musimy usunąć wszelkie bąble i łaty odstającej farby oraz pozbyć się ognisk korozji – jeśli tego nie zrobimy, rdza będzie rozwijać się dalej pod nową farbą i w końcu doprowadzić balustradę do całkowitego zniszczenia. Jeśli balustrada jest już zbyt zardzewiała, by ją uratować, powinniśmy zainteresować się usługami firm z branży kowalstwa artystycznego, takich jak DB-Ogrodzenia i zamówić nową balustradę. Jej montaż na słupkach jest zadaniem dość trudnym, jeśli balkon posiada już posadzkę – będziemy wtedy musieli zerwać płytki na krawędzi balkonu oraz warstwę hydroizolacyjną. Dopiero po montażu słupków mocujących będzie możliwe zamontowanie izolacji i płytek ponownie. Możemy oszczędzić sobie tej pracy jeśli zamówimy balustradę przykręcają do boku lub spodu płyty balkonowej.