Duże przestrzenie w domu – 3 pomysły na nowoczesne aranżacje strefy dziennej

Eleganckie, jasne, a przy tym z dużą ilością wolnej powierzchni – tak zazwyczaj można opisać salony w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. W jaki sposób można zaplanować takie pomieszczenie, aby nie pozostawić na środku pustych miejsc i wykorzystać każdy fragment pokoju? Poznaj najważniejsze zasady funkcjonalnego strefowania i dzielenia przestrzeni w salonach.

Strefę dzienną w nowoczesnym budownictwie tworzą najczęściej salon i kuchnia. O ile obie przestrzenie dosyć łatwo odseparować (np. granicą kuchni mogą być szafki lub wyspa kuchenna), o tyle zagospodarowanie samej powierzchni pokoju dziennego sprawia większy kłopot.

Najwięcej problemów stwarza tradycyjne podejście do urządzania wnętrz, polegające na układaniu mebli tylko przy ścianach, w związku z czym na środku pomieszczenia tworzy się niezagospodarowana luka. Specjaliści z pracowni Dobre Domy radzą, jak tego uniknąć dzięki zastosowaniu podziału pokoju na mniejsze części.

Aranżacja salonu – gabinet połączony z salonem

Przy budowie nowego domu jednorodzinnego liczba pokoi (poza salonem) jest dostosowywana do wielkości rodziny. Gdy na zaaranżowanie gabinetu w osobnym pomieszczeniu nie ma miejsca, fragment przestrzeni do pracy można wydzielić właśnie w pokoju dziennym. Jak to zrobić? Na przykład za pomocą wysokiego regału z książkami. Dzięki niemu znajdziesz dodatkowe miejsce na swoje ulubione tomy lub dokumenty, a dodatkowo stworzysz funkcjonalną barierę oddzielającą Cię od gwaru pokoju dziennego.

Wskazówka: Jeśli wydzielasz gabinet za pomocą wysokich, zabudowanych szafek, nowe pomieszczenie powinno posiadać przynajmniej jedno okno. Inaczej pozbawisz przestrzeń dostępu do naturalnego światła i konieczne będzie zamontowanie dodatkowych lamp.

Aranżacja salonu – jadalnia wydzielona z salonu

W nowoczesnym budownictwie projektanci zazwyczaj nie uwzględniają osobnego pomieszczenia na jadalnię. W planach budynków stół z kilkoma krzesłami stoi najczęściej w salonie, co sprzyja częstemu spędzaniu czasu z bliskimi. Do rozdzielenia obu stref nie są więc potrzebne – tak jak w przypadku aranżowania przestrzeni na gabinet – żadne dodatkowe szafki ani regały. Wysokie meble mogłyby zakłócać komunikację między członkami rodziny, a dodatkowo utrudniać poruszanie się po pokoju.

Jeśli jednak zależy Ci, aby zaznaczyć, w którym miejscu zaczyna się jadalnia, a w którym część salonowa, możesz wykorzystać… dywany lub lampy wiszące. Rozłóż dywan pod stołem i zawieś nad nim jedną z lamp – w taki sposób, stworzysz część jadalnianą. Podobne rozwiązanie wykorzystaj w strefie salonowej. Tym razem jednak między dywanem a wiszącą lampą powinny znajdować się meble wypoczynkowe – kanapa lub fotele.

Wskazówka: Dzieląc strefę dzienną na salon i jadalnię, wykorzystaj układ ścian. Jeśli w którymś fragmencie pomieszczenia ściany tworzą wnękę, może ona być świetnym miejscem na część jadalnianą.

Aranżacja salonu – antresola górująca nad pokojem dziennym

Niektóre nowoczesne domy jednorodzinne nie mają zbyt dużej powierzchni salonu, jednak posiadają bardzo wysokie ściany. W takich sytuacjach wielu inwestorów ma problem z funkcjonalnym gospodarowaniem przestrzenią. Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli kondygnacja w Twoim domu jest wystarczająco wysoka, podziel ją w poziomie – wybuduj antresolę, tak jak to zrobiono w projekcie domu Ametyst pracowni Dobre Domy. Co powinno znaleźć się na górnej kondygnacji? To zależy od Twoich potrzeb. Może to być siłownia, gabinet, pokój telewizyjny lub sypialnia.

Wskazówka: Jeśli chcesz na antresoli zaaranżować swoją sypialnię, powinieneś dodatkowo zbudować ścianę oddzielającą ją od salonu. Dzięki temu nie będziesz słyszeć dźwięków dobiegających z dołu ani czuć zapachów unoszących się z kuchni.