Droga do instalacji fotowoltaicznej w kilku krokach

Instalacje fotowoltaiczne są absolutnym hitem ostatnich lat. Są nie tylko ekologiczne, ale przede wszystkim pozwalają na poczynienie znacznych oszczędności w kosztach utrzymania budynku, a w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego lub własnej firmy umożliwiają zwiększenie jej konkurencyjności przez zmniejszenie wydatków na wykorzystywany prąd. Proces projektowania i montażu urządzeń oraz niezbędnego podłączenia jest bardzo szybki.

Montaż instalacji fotowoltaicznej

Jak wygląda i co daje instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli montowanych na dachu albo gruncie na specjalnej konstrukcji wsporczej, a także inwertera pozwalającego na zmianę wytwarzanego prądu stałego na zmienny o parametrach identycznych z tym, jaki czerpiemy z gniazdka. W skład zestawu wchodzi również odpowiednie okablowanie i system zabezpieczeń. Do kompletu potrzebny będzie jeszcze licznik dwukierunkowy, który instaluje dostawca prądu. Korzystając z fotowoltaiki, zyskujemy darmowy prąd na własne potrzeby. Nadwyżkę możemy przekazywać do sieci energetycznej, w zamian uzyskując zniżkę w opłatach za jego pobór. W ciągu 6–7 lat instalacja się zwraca, a po tym czasie zaczyna przynosić zyski. Montaż instalacji fotowoltaicznej jest bardzo szybki, choć dla uzyskania odpowiednich efektów musi być przeprowadzony przez profesjonalistów.

Jak wygląda proces związany z instalacją fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna musi być właściwie zaprojektowana. Pod uwagę trzeba brać potrzeby energetyczne budynku, a także występujące w danej lokalizacji nasłonecznienie, co umożliwia dobór odpowiedniej do sytuacji powierzchni paneli. Pozwala to na dokonanie zgłoszenia planowanego urządzenia i chęci podłączenia go do sieci. Równie ważne będzie opracowanie właściwej konstrukcji wsporczej, która zagwarantuje bezpieczeństwo pożarowe budynku, a przy tym zapewni największy możliwy uzysk prądu. Po przygotowaniu planu wykonawca musi zgromadzić potrzebne elementy i przystąpić do ich instalacji. Najbardziej spektakularny jest montaż konstrukcji i zakładanie paneli, jednak równie ważne jest staranne wykonanie okablowania i dobór zabezpieczeń chroniących przed zwarciami, w tym podłączenie do domowej rozdzielnicy. Ostatnim etapem jest podłączenie całości i sprawdzenie prawidłowego funkcjonowania systemu. Kompleksowe zaprojektowanie i wykonanie instalacji fotowoltaicznej najlepiej zlecić firmie, które ma doświadczenie w tym obszarze. Optymalnym wyborem będzie firma Dom Eko System, specjalizująca się w systemach dla domów mieszkalnych, firm i gospodarstw rolnych.

śr. ocena 0 / głosów 0