Drewno do budowy tarasu. Jakie parametry powinno posiadać?

Drewniany taras przy domu to z jednej strony prywatna strefa relaksu, z drugiej zaś wspaniała ozdoba całego budynku. Oczywiście, obie te funkcje taras będzie spełniał wyłącznie pod warunkiem prawidłowego wykonania i konserwacji. Tak jak wszystkie elementy architektoniczne znajdujące się na otwartej przestrzeni, taras jest szczególnie narażony na niszczący wpływ czynników pogodowych.

Urokiem życia w strefie klimatu umiarkowanego jest możliwość doświadczenia wszystkich pór roku, a przy tym skrajnych wahań temperatury i zjawisk pogodowych. Gotowość do stawiania czoła na przemian upałom, deszczom i mrozom muszą wykazywać nie tylko mieszkańcy Polski, ale też materiały, z których wykonywane są zewnętrzne elementy architektoniczne.

Budowa tarasu – dlaczego drewno?

Jeszcze kilka lat temu standardem przy budowie tarasów było wykańczanie ich płytami kamiennymi lub terakotą. Takie materiały miały zapewnić maksymalną odporność podłogi tarasu na zmienne warunki atmosferyczne. Niestety, oba rozwiązania nadają otoczeniu chłodnego charakteru, a całej bryle budynku dodają ciężkości.

Naturalne drewno jest nie tylko obiektywnie ładniejsze od wymienionych materiałów, ale też znacznie lepiej wkomponowuje się w otoczenie. Drewniany taras stanowi piękne połączenie między domem i ogrodem – sprawia, że obie przestrzenie płynnie się przenikają. Użycie naturalnego drewna w wykończeniu tarasu sprawia, że cały element nie odcina się od ogrodu, ale jest łagodnym przejściem między obiema strefami.

Jakie drewno wybrać do budowy tarasu?

Aby taras rzeczywiście był ozdobą posesji, służył długo i bezpiecznie, konieczny jest rozsądny wybór drewna. Nie każdy gatunek sprawdzi się w zastosowaniu zewnętrznym i niestety, niewskazane jest sięganie po nasze rodzime gatunki, zwłaszcza przy tarasach niezadaszonych. Najlepiej sprawdzi się tutaj drewno egzotyczne.

Drewno do budowy tarasu musi być trwałe, twarde, maksymalnie odporne na ścieranie i zarysowania, nienasiąkliwe. Właśnie dlatego deski tarasowe najczęściej wykonuje się z gatunków egzotycznych – mówi ekspert z firmy Melagu.

Deski na taras powinny być też dobrze wysuszone (wskazana wilgotność w zakresie 25-30%) i odpowiednio grube. Na tarasie nie należy układać desek cieńszych niż 2 cm. Pamiętajmy, że konstrukcja ma być wytrzymała nie tylko na pogodę, ale też obciążenia – taras ma utrzymać swoich użytkowników, a często również meble ogrodowe, grill itd.

Deski tarasowe z naturalnego drewna egzotycznego zapewniają wieloletnią trwałość podestu, a jednocześnie są wyjątkowo piękne. Tańszą alternatywę dla drewna stanowią deski kompozytowe.

śr. ocena 5 / głosów 5