Drewniane czy plastikowe – na jakie modele okien warto się zdecydować?

Jedną z głównych decyzji, jaką musimy podjąć podczas zakupu okien, jest wybór między modelami drewnianymi i plastikowymi. Oba materiały mają swoje zalety, dlatego warto kierować się rozwagą i sprecyzowanymi potrzebami.

okna drewniane

Upadły mit okien drewnianych

Wbrew pozorom, podjęcie decyzji zakupowej nie jest takie proste. Jeszcze do niedawna, okna drewniane kojarzyły się z produktem gorszego sortu. Pokutował tu głównie stereotyp o ich niesolidności, sięgający okresu PRL-u. Na szczęście mit ten stopniowo upada – zresztą całkiem słusznie. Współczesne okna drewniane, podobnie jak modele z PCV, to konstrukcje niezwykle nowoczesne – wyposażone w podobnej klasy szyby, okucia, parametry akustyczne i szczelność. O wyborze materiału decydują zatem detale i osobiste preferencje.

Zwróć uwagę na estetykę

Wygląd okien to bardzo istotna kwestia – wszak stanowią one element wyposażenia pomieszczeń. ,,W domach i mieszkaniach o ciepłym, przyjaznym obliczu, zdecydowanie lepiej sprawdzą się modele drewniane. Na ich korzyść przemawia naturalność i możliwość wybarwienia. Drewno łatwo też przyozdobić, stosując wszelkiego typu łuki, rzeźby czy wole oka” – komentuje przedstawiciel firmy ABA Wiktorczyk z Czarkowa, renomowanego producenta stolarki drzwiowej i okiennej. Gdzie zatem sprawdzą się okna plastikowe? W bardziej ,,chłodnych” i minimalistycznych otoczeniach – biurowcach, zakładach przemysłowych czy obiektach komercyjnych.

Kwestia trwałości

Dobre okna powinny służyć przez lata, gwarantując odporność na uszkodzenia mechaniczne. Stolarka drewniana, wbrew pozorom, cechuje się wyjątkową wytrzymałością na działanie ognia. Zewnętrzne warstwy izolują te znajdujące się głębiej, dzięki czemu drewno spala się wolno. Przy okazji nie dochodzi do wydzielania szkodliwych substancji – inaczej niż w przypadku plastiku. W trakcie pożaru i oddziaływania wysokich temperatur, okna PCV szybko niszczeją, wypadają z nich szyby, a ogień rozprzestrzenia się na jeszcze większą powierzchnię.

No dobrze, skończmy jednak z czarnowidztwem. Jak wygląda sytuacja w przypadku nieco mniejszych uszkodzeń – zarysowań czy obić? I wówczas modele drewniane mocno plusują. ,,Okna z ramami z drewna da się w prosty sposób naprawić. Ponadto, pro­dukowane przez ABA Wik­tor­czyk okna drewniano-aluminiowe posi­adają od zewnątrz okładzinę aluminiową, która chroni drewno przed oddziaływaniem szkodli­wych czynników atmosferycznych” – informuje specjalista firmy Wiktorczyk. W gotowych systemach z plastiku, o naprawę o wiele trudniej. W razie odkształceń termicznych czy innych usterek, konieczna jest ich całościowa wymiana.

Ważna rzecz – bezpieczeństwo

Dobre okno, to bezpieczne okno. Właściwie dobrana stolarka powinna chronić nas przed złodziejami. Na szczęście, nowoczesne modele okien antywłamaniowych to solidne konstrukcje, które trudno sforsować i wyważyć. Niezwykle istotna jest ich sztywność i łatwość naprawy. Okna plastikowe mogą być nieco mniej stabilne, co przyczynia się do tzw. ,,siadania profili”. W przypadku ram z drewna problem ten nie występuje.

Ekologicznie i zdrowo

Moda na ekorozwiązania obejmuje różne dziedziny życia, również te związane z budownictwem. Nie trzeba nikogo przekonywać, że drewno to surowiec naturalny – w pełni odnawialny, podlegający (inaczej niż plastik) rozkładowi biologicznemu. ,,Poza tym, drewno to materiał higieniczny, który dzięki zdolności absorpcji i oddawania wilgoci, reguluje atmosferę w domu. W odróżnieniu od plastiku, nie przyciąga wielkich ilości kurzu, pyłów i brudu, zapobiegając rozwojowi bakterii.

Cena ma znaczenie

Na koniec słówko o cenach. W końcu kwestie kosztów mają często kluczowe znaczenie. Kwoty nabycia okien drewnianych są przeważnie wyższe niż ,,plastików”, choć wiele zależy od konkretnego typu systemu okiennego. ,,Modele drewniane to jednak inwestycja długoterminowa – zakupujemy bowiem długowieczny i wartościowy produkt, nie sprawiający problemów eksploatacyjnych” – podsumowuje ekspert ABA Wiktorczyk.