Domowa pompownia ścieków inwestycją na lata?

Gdy nie jest możliwe podłączenie do systemu sieci kanalizacyjnej, może zostać wykorzystana domowa pompownia ścieków. System ten służy do przenoszenia ścieków i ciał stałych z jednego miejsca do drugiego. Zwykle dobrze sprawdza się na nisko położonych obszarach, gdzie utrudnione jest przyłączenie do tradycyjnej kanalizacji. Czy nowoczesna przepompownia ścieków gwarantuje wydajność? Czy jest lepszą inwestycją niż budowanie szamba?

budowa oczyszczalni ścieków

Jak działa domowa pompownia ścieków?

Domowe pompownie ścieków, zwane inaczej przepompowniami kompaktowymi, zagrodowymi albo urządzeniami zbiornikowo-tłocznymi (UZT) sprawdzają się wszędzie tam, gdzie położenie budynku nie pozwala na podłączenie do tradycyjnej kanalizacji. Przepompownie montuje się poza budynkiem, najczęściej w odległości od 5 do 10 metrów i stanowią one część zewnętrznych systemów ciśnieniowych.

Proces usuwania ścieków z nieruchomości jest bardzo prosty. Domowa pompownia ścieków składa się z dużego zbiornika, do którego ścieki spływają specjalnymi kolektorami grawitacyjnymi. Gdy osadzone w zbiorniku ścieki osiągną z góry określony poziom, włącza się pompa, która zapewnia proces tłoczenia ciśnieniowego. Dzięki temu ścieki wypływają ze zbiornika pod górę, do punktu, w którym trafiają do głównego kanału kanalizacyjnego lub do docelowej oczyszczalni ścieków.

Inwestycja na lata

Przydomowa przepompownia ścieków jest doskonałą alternatywą dla szamba. I chociaż może Cię przerażać koszt całej instalacji (średnio od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych), musisz wziąć pod uwagę długofalowe wydatki. W perspektywie lat koszty eksploatacji takiego systemu będą niższe niż wydatki z tytułu użytkowania tradycyjnego szamba. Kto więc powinien zdecydować się na domową pompownię ścieków?

Przepompownie ścieków są niezbędne w przypadku domów położonych na terenach, gdzie spadek jest niewystarczający lub wybudowanych na obszarach o wymagającym, np. kamiennym podłożu odpowiada fachowiec z firmy INWAP, która specjalizuje się w produkcji przepompowni ścieków. Montaż takiej pompowni będzie wydajny, gdy koszt robót ziemnych umożliwiających przepływ ścieków grawitacyjnie przewyższa cenę przepompowni ścieków – dodaje.

Inwestycja w domową pompownię ścieków nie tylko redukuje koszty eksploatacji, ale także zapewnia dużą wygodę i bezpieczeństwo. Ścieki pompowane są automatycznie, bez kontaktu z człowiekiem, co eliminuje ryzyko problemów zdrowotnych. Systemy pompowania ścieków są wyposażone w alarmy, które ostrzegają o ewentualnych problemach. Minimalizuje to ryzyko przelewania się ścieków i pozwala chronić środowisko. Bez względu na koszty ponoszone przy instalacji, domowa pompownia ścieków jest korzystniejszym wyborem niż szambo i dobrą inwestycją na lata.

śr. ocena 0 / głosów 0