Czy dom jednorodzinny musi być drogi?

Własny dom w przyjaznej okolicy to marzenie wielu z nas. Dom kojarzy nam się z rodzinnym ciepłem i własną przestrzenią, którą możemy zagospodarować i urządzić jak tylko chcemy. Z drugiej strony, dom kojarzy nam się z dużym wydatkiem i długim czasem oczekiwania na tę wymarzoną własną przestrzeń. Czy dom jednorodzinny zawsze musi być drogi? Jakie czynniki mają wpływ na koszty realizacji? Czy jest jakaś alternatywa dla budowy domu na własną rękę lub kupienia domu używanego, który wzniósł ktoś inny?

zakup domu od dewelopera

Wybór projektu ma wpływ na koszt budowy

Wybór konkretnego projektu każdego obiektu ma wpływ na końcowy koszt budowy. Jeśli zależy nam na niskiej cenie inwestycji, nie możemy zdecydować się na budowę domu o skomplikowanym kształcie. Im bardziej skomplikowany projekt wybierzemy, tym więcej za niego zapłacimy – prosty dom o takim samym metrażu będzie widocznie tańszy. Powinniśmy wybrać budynek na planie prostokąta z dwuspadowym dachem. Zaoszczędzić możemy także na budowie piwnicy. Dom bez piwnicy będzie tańszy w budowie nie tylko dlatego, że zaoszczędzimy na wykopach, których nie da się wykonać bez specjalistycznego sprzętu. Zaoszczędzimy także na izolacjach przeciwwilgociowych i na budowie schodów, które prowadziłyby do piwnicy. Teoretycznie możemy także ograniczyć koszty, wybierając tańsze materiały, przede wszystkim wykończeniowe, choć nie tylko – mniej zapłacimy za dach pokryty blachą niż za dach pokryty dachówką ceramiczną od sprawdzonego i znanego producenta. Teoretycznie, bo kiedy decydujemy się na budowę domu, wolimy stawiać na rozwiązania, które najbardziej nam odpowiadają – w końcu to inwestycja na lata i nie warto na niej oszczędzać, oczywiście w granicach rozsądku. Zanim zdecydujemy się na konkretny projekt domu, warto poprosić projektanta o przygotowanie wstępnego kosztorysu – trzeba jednak pamiętać, że będą to koszty szacunkowe, a cena inwestycji w rzeczywistości może znacznie wzrosnąć.

Alternatywa budowy domu na własną rękę

Jeśli bardzo zależy nam na własnym domu, ale boimy się inwestycji, jaką jest budowa domu na własną rękę (wybór projektu, zatrudnienie wykonawcy, dopilnowanie wszystkich etapów inwestycji) i koniecznie ma to być nowy dom, który będziemy mogli od podstaw urządzić według własnego gustu, warto rozważyć zakup domu od dewelopera.

Klient może zobaczyć trójwymiarowe wizualizacje zewnętrzne i wewnętrzne, a także rzuty – mówi nam przedstawiciel firmy Immobart z Piaseczna. Kiedy zdecydujemy się na nieruchomość na osiedlu domów od dewelopera, będziemy mieć nie tylko pewność, jak będzie dokładnie wyglądał nasz przyszły dom i ile będzie kosztować, ale będziemy też mieć pewność, co będzie naszym sąsiedztwem. Tej pewności nigdy nie mamy, kiedy decydujemy się na budowę domu na zakupionej działce, która nie graniczy bezpośrednio z innymi, na których stoją już domy. Może okazać się, że tuż obok powstanie na przykład głośny zakład produkcyjny i cały komfort posiadania własnego domu na uboczu zniknie. Zakup domu od dewelopera wydaje się bardzo korzystnym i pewnym rozwiązaniem – dlatego warto rozważyć taką opcję.