Dobór kotła gazowego a powierzchnia mieszkania 

Kocioł gazowy, aby dobrze spełniał swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrany do potrzeb. Powinien zapewniać wystarczająco dużo ciepła, aby ogrzać całe mieszkanie lub dom, o każdej porze roku. Dodatkowo – jeśli ma również takie zastosowanie – powinien zaspokajać zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wszystkich domowników. Jakie są rodzaje kotłów gazowych i jak dobrać urządzenie odpowiednie do potrzeb? Czy powierzchnia mieszkania ma znaczenie przy wyborze pieca gazowego? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.     

Kocioł gazowy

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły gazowe, w zależności od rodzaju urządzenia, pozwalają na ogrzewanie domu lub mieszkania oraz na podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Najprościej urządzenia te podzielić można na:
    • kotły gazowe jednofunkcyjne,
    • kotły gazowe dwufunkcyjne.

Kotły gazowe jednofunkcyjne ogrzewają wodę krążącą w systemie centralnego ogrzewania, gwarantując ciepło w całym budynku lub lokalu. Aby za ich pomocą ogrzać także ciepłą wodę użytkową należy zamontować dodatkowy zasobnik, współpracujący z piecem. Kotły gazowe dwufunkcyjne jednocześnie zasilają centralne ogrzewanie oraz podgrzewają wodę użytkową w sposób przepływowy, dzięki zastosowaniu wymiennika ciepła.

Wybór kotła gazowego należy dostosować do potrzeb. Piece jednofunkcyjne są w stanie zapewnić więcej ciepłej wody użytkowej. Piece dwufunkcyjne sprawdzą się w przypadku mniejszego poboru wody użytkowej, za to ich zaletą są mniejsze gabaryty. Pierwsze wymagają osobnego pomieszczenia, drugie zaś można zamontować na przykład w łazience.  

Jak dobrać kocioł gazowy do powierzchni mieszkania?

Wybierając kocioł gazowy należy uwzględnić wielkość mieszkania lub domu. Chodzi nie tylko o miejsce, jakie zajmuje to urządzenie, ale przede wszystkim o jego wydajność. Ekspert z firmy Merkury zajmującej się sprzedażą i montażem pieców gazowych wyjaśnia: przyjmuje się, że w celu ogrzania domu na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni należy zapewnić 0,6 kW mocy. 

Dla uzyskania wystarczającej ilości ciepłej wody użytkowej należy dodatkowo zamontować odpowiedniej wielkości zbiornik (w przypadku kotłów jednofunkcyjnych) lub też zakupić urządzenie o większej mocy, jeśli ma ono ogrzewać wodę użytkową w sposób przepływowy (w przypadku kotłów dwufunkcyjnych). 

Kocioł gazowy należy dobrać do wielkości mieszkania lub domu oraz do potrzeb domowników. Warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże ustalić jaki rodzaj urządzenia najlepiej się sprawdzi w danym przypadku i jaką moc powinien posiadać wybrany kocioł. 

śr. ocena 5.6 / głosów 8