Do jakich mediów wykorzystuje się przepompownie?

Przepompownie wykorzystywane są przede wszystkim do odprowadzania ścieków z różnych obiektów lub transportowania wody, na przykład deszczowej, drenażowej. W naszym artykule przyjrzymy się budowie przydomowych, kompaktowych przepompowni oraz ich montażowi. Nowoczesne przydomowe przepompownie ścieków znacznie różnią się od tych, które królowały w naszych gospodarstwach jeszcze kilkanaście lat temu. Co je charakteryzuje?

Przydomowe przepompownie ścieków – podstawy

Przepompownie ścieków, nazywane często urządzeniami zbiornikowo-tłocznymi, sprawdzają się w miejscach, w których nie jest możliwe wykonanie kanalizacji grawitacyjnej. Podstawą przepompowni jest zbiornik. By lepiej przyjrzeć się konstrukcji całej przepompowni, analizujemy ofertę firmy INWAP z Brzegu. Zbiorniki produkowane są z PEHD, czyli polietylenu o dużej gęstości. Zbiorniki mają różne wymiary, a ze względu na kształt dzielimy je na klasyczne z dnem walcowym oraz specjalne z dnem stożkowym lub półkolistym. Zbiorniki mogą być zakopywane w terenach zielonych z pokrywą również wykonaną z polietylenu, natomiast w terenach przejazdowych czasem wymagane jest zastosowanie żeliwnych włazów o wskazanej wytrzymałości. Kolejny ważny element przydomowej przepompowni to oczywiście pompy do ścieków oraz pompy do wód drenażowych i opadowych. W przydomowych przepompowniach ścieków najlepiej sprawdzają się pompy z rozdrabniaczami, które mieszają ścieki, zapobiegając sedymentacji.

Pozostałe elementy przepompowni

W nowoczesnej przepompowni ważną funkcję spełniają również fachowe szybkozłącza. W oferowanej przez firmę INWAP przepompowni szybkozłącza wykonywane są w całości ze stali nierdzewnej – elementy szybkozłączy to gniazdo, klin i przyłącze tłoczne. Szybkozłącze umożliwia wyjęcie pompy ze zbiornika bez konieczności wchodzenia do środka, co jest oczywiście praktyczne, wygodne i estetyczne. Uchwyt, który znajduje się przy wejściu do zbiornika, wykonany jest ze stalowego pręta. Dodatkowo mamy możliwość montażu prowadnicy, dzięki której możliwe będzie osadzenie pompy nawet przy dużym zapełnieniu zbiornika. Eksploatowanie pomp ułatwia nam w tym pakiecie hydroszczelne złącze elektryczne. Zapewnia ono łatwą obsługę pomp, a dodatkowo szybko rozłączymy pompę od układu sterowania. Ułatwia to zatem serwisowanie, ponieważ nie ma konieczności wyciągania przewodów.

Choć pozornie przepompownie niewiele się od siebie różnią, przed zakupem kompletnego zestawu naprawdę warto przyjrzeć się detalom i wybrać nowoczesne, w pełni praktyczne rozwiązanie.

śr. ocena 5.6 / głosów 8