Do czego służą schodnie?

Rusztowania to łatwe w montażu i demontażu tymczasowe konstrukcje budowlane wznoszone podczas wykonywania prac na dużych wysokościach. Jednymi z nowoczesnych obiektów tego typu są schodnie wejściowe, które ustawia się przy tradycyjnych rusztowaniach w celu sprawniejszego i bezpiecznego przemieszczania się. W artykule wyjaśniamy, z czego wykonuje się schodnie rusztowaniowe, jakie mają zastosowanie i dlaczego warto używać tych konstrukcji. 

schodnie

Czym są schodnie?

Schodnie to rodzaj rusztowania wykonywanego najczęściej z aluminium, zwany też schodami tymczasowymi. Z wyglądu przypominają one zewnętrzne schody ażurowe (czyli schody z tzw. prześwitami). Z reguły schodnie budowane są w pobliżu rusztowań na placach budów, a ich głównym zadaniem jest usprawnienie komunikacji podczas wykonywania robót budowlanych i zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. 

Konstrukcje te powinny być lekkie, a jednocześnie wytrzymałe – z tego względu w większości wykonywane są z aluminium. Materiał ten zapewnia również szybki i wygodny montaż oraz demontaż schodni, a do ich wzniesienia stosuje się wyłącznie podstawowe elementy – nie ma potrzeby korzystania w tym celu z dodatkowych narzędzi. Systemy schodni można także modyfikować w zależności od potrzeb i wykorzystać jako schody tymczasowe np. do wejścia na skarpę lub nasyp, albo użyć jako kładkę budowlaną dla pieszych. Cały zestaw składa się ze stosunkowo niewielkiej liczby elementów, które można łączyć na wiele sposobów, w zależności od wymaganej konfiguracji – wyjaśnia ekspert z firmy Protech

Zastosowanie

Schodnie pozwalają bezpiecznie dostać się na wyższe kondygnacje m.in. na budowach oraz podczas różnego rodzaju prac wykończeniowych. Ułatwiają komunikację pionową w trakcie wykonywania prac budowlanych i skracają trasy prowadzące do stref roboczych czy innych lokalizacji w danym obiekcie. Mają swoje zastosowanie przede wszystkim na placach budów – np. przy budowach mostów, a także podczas prac elewacyjnych i wykonywania ociepleń. Schodnie wejściowe przydają się również w przemyśle i w przypadku mniej zaawansowanych prac montażowych i wysokościowych, takich jak mycie szyb. Wykorzystywane są też jako schody ewakuacyjne oraz tymczasowe schody na większych imprezach umieszczane np. przy trybunach. 

Zalety

Schodnie rusztowaniowe to konstrukcje, które istnieją na rynku budowlanym od niedawna, jednak obecnie zyskują coraz większą popularność. Dlaczego warto zainwestować w ten rodzaj rusztowania? Oto kilka najważniejszych argumentów: 

  • usprawnienie komunikacji podczas wykonywania prac,
  • zwiększenie bezpieczeństwa pracowników,
  • prosty, szybki i wygodny montaż,
  • lekka i wytrzymała konstrukcja,
  • uniwersalne zastosowanie – można ich używać w wielu miejscach,
  • modułowość i możliwość łączenia pojedynczych schodni,
  • możliwość wykorzystania w wersji wolnostojącej lub przy rusztowaniach roboczych,
  • regulowany kąt nachylenia do poziomu.
śr. ocena 0 / głosów 0