Dlaczego warto wybrać kocioł na pellet?

W czasach, gdy wszyscy staramy się dbać o środowisko i korzystać z ekologicznych materiałów i technologii, bardzo popularne stały się kotły na pellet. Pellet to biomasa, która powstaje ze sprasowanych trocin drzew iglastych. W wyniku spalania tego paliwa nie powstają szkodliwe związki, a popiół można ponownie wykorzystać. Jakie jeszcze korzyści wynikają z użytkowania kotła na pellet?

Kocioł na pellet

Czym jest pellet i jak powstaje?

Biomasa to obecnie najbardziej ekologiczne paliwo, które najczęściej można spotkać w postaci pelletu. Surowiec ten powstaje w wyniku sprasowania trocin z drzew iglastych za pomocą wysokiego ciśnienia. Pellet to innowacyjne rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w większych obiektach.

 Jak mówi ekspert z firmy Kotły Grzewcze DragonDzięki właściwościom pelletu, użytkownicy kotłów mogą cieszyć się bardziej komfortową eksploatacją urządzeń grzewczych niż w przypadku kotłów na węgiel lub eko – groszek. Pellet zawiera również niewielką ilość wilgoci. Ziarna mają średnicę od 6 do 8 mm, a z jednej tony pelletu otrzymuje się zaledwie 3 – 4 kg ekologicznego popiołu, który można wykorzystać jako nawóz do ogrodu.

 Pellet a węgiel

W porównaniu z węglem pellet wygrywa bezkompromisowo w każdej kategorii. Po pierwsze węgiel pozostawia po spaleniu od 100 do 400 kg odpadowego popiołu i żużlu na tonę. Nie dość, że odpady z węgla ciężko jest zutylizować i wyczyścić piec, to jeszcze wszystkie podzespoły kotła szybciej się zużywają, a przez to koszty użytkowania pieca rosną.

 Ponadto, węgiel i produkty jego spalania mają bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Szczególnie odczuwalne jest to w okresie grzewczym, gdy dużym problemem staje się smog, który nie tylko jest uciążliwy, a wręcz zagraża życiu. Zawarte w nim substancje i związki chemiczne mogą wywoływać nawet raka.

 W przypadku pelletu nie ma mowy o tego typu niedogodnościach i zagrożeniach. Spalanie pelletu nie przyczynia się do powstawania smogu czy wytwarzania szkodliwych substancji, a podczas rozpalania można rozkoszować się przyjemnym zapachem lasu. Ponadto, podczas spalania pelletu nie są emitowane do atmosfery zbyt duże ilości gazówKotły na pellet mają także znacznie większą żywotność niż tradycyjne na węgiel. Dodatkowo, składowanie pelletu nie stanowi problemu, gdyż paliwo to zazwyczaj pakowane jest w wygodne worki 15 – 25 kg, które można układać na paletach w torbach typu big – bag.

 Zasilanie pelletem a sprawność kotła

Sprawność kotłów pelletowych można porównać do działania kotłów gazowych i olejowych. Wartość opałowa pelletu to około 18 J/g a jego wartość cieplna wynosi 19 J/g. Jego średnia moc energetyczna to natomiast od 4.7 do 5.3 MWh na tonę. Nowoczesne piece są w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że rozpalają i wygaszają się samoczynnie, a dozownik dostosowuje odpowiednią ilość paliwa, która jest potrzebna do osiągnięcia pożądanej temperatury.

 Zakup kotła na pellet pozwala przyjąć, że spalanie utrzyma się na takim samym poziomie, jak w przypadku kotłów na węgiel lub eko – groszek. Najwyższej jakości pellet jest wysokokaloryczny.

śr. ocena 5 / głosów 1