Przewaga nowego mieszkania nad starym
Większość klientów, którzy od razu decydują się na szukanie swojego wymarzonego mieszkania na rynku pierwotnym i nawet nie za bardzo biorą pod uwagę możliwość kupienia go na rynku wtórnym, jako główny powód takiej decyzji wskazują to, że chcieliby zamieszkać w mieszkaniu, które znajduje się na nowym osiedlu, w nowym budownictwie. Kupując takie mieszkanie, nawet jeżeli w pewnym momencie zauważy się gdzieś jakiś niedoróbki czy wady konstrukcyjne, to przez kilka lat będzie ono objęte gwarancją i wszystkie zauważone uszkodzenia powinny być szybko naprawione na koszt developera. Decydując się na kupno mieszkania na rynku wtórnym, takiej możliwości nie mamy i wszystkie niezauważone przed kupnem niedociągnięcia później będziemy musieli naprawić na własny koszt.
Bardzo ważnym argumentem, który przemawia za kupnem nowego mieszkania jest także to, ze nowe budownictwo jest nieco inne niż stare. W trakcie budowy nowych bloków mieszkalnych wykorzystuje się nieco inne materiały i inne rozwiązania technologiczne. Nowe mieszkania często są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i już na etapie projektowania są w nich zaplanowane różne elementy, o których w starym budownictwie, zwłaszcza z okresu wielkiej płyty, nikt jeszcze nie myślał, m.in. oddzielna łazienka i toaleta, miejsce na umieszczenie garderoby, duży taras lub balkon czy możliwość łatwego połączenia kuchni z salonem.
Ceny mieszkań na rynku wtórnym i pierwotnym
To ze kupuje się całkowicie nowe mieszkanie, nie oznacza jednocześnie tego, że trzeba będzie za nie zapłacić odpowiednio więcej pieniędzy. Rynek mieszkaniowy w Polsce wykształtował się w taki sposób, że płaci się obecnie bardziej za lokalizację mieszkania niż za rok jego budowy. Doskonałym przykładem są ceny mieszkań w Warszawie. Tu chcąc zamieszkać w centrum miasta już od dawna trzeba się liczyć z bardzo dużymi kosztami kupna mieszkania. Dlatego też coraz więcej osób, zamiast je kupować w centrum mieście, woli wybrać tanie mieszkania w okolicach Warszawy, np. w Brwinowie, w Skierniewicach czy w Piasecznie. Z takich miejsc jest zawsze doskonały dojazd do centrum, więc nie wiąże się to z koniecznością np. zmiany miejsca pracy lub własnych przyzwyczajeń.
Zmiany aranżacyjne na etapie kupowania mieszkania
Dużą zaletą mieszkań na rynku pierwotnych jest możliwość dokonywania zmian lokatorskich.
Jak tłumaczy nasz rozmówca doradca klientów z firmy developerskiej Eko-Bud w Otrębusach, która specjalizuje się w budowaniu osiedli mieszkaniowych pod Warszawą: Decydując się na kupno mieszkania na budowanym przez nas osiedlu mieszkaniowym, klient jeżeli dokona zakupy przed zakończeniem całej inwestycji, ma możliwość wprowadzenia do planu mieszkania zmian lokatorskich. Można w ten sposób m.in. usunąć lub dodać ścianki działowe, oraz zmienić miejsca ustawienie oświetlenia lub kontaktów. W większości przypadków osoby, które kupują u nas mieszkania jeszcze przed ukończeniem inwestycji z takich możliwości korzystają.
Możliwość dowolnego wykończenia mieszkania
Dużą zaletą kupowania mieszkań na rynku pierwotnym jest również to, że decydując się na nowe mieszkanie można samemu, od początku do końca zadecydować, w jaki sposób będzie ono wykończone. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym często niestety trzeba przy tym pójść na pewne kompromisy. W kupionym mieszkaniu zazwyczaj bowiem wcześniej już ktoś mieszkał i nawet jeżeli planuje zabrać umieszczone w nim meble, to duża część elementów aranżacji w nim zostanie. Jeżeli więc będzie się chciało urządzić takie mieszkanie całkowicie po swojemu, najpierw, przed rozpoczęciem remontu będzie trzeba rozebrać wszystko, co zostało po osobach, które wcześniej tu mieszkały.