Czym się kierować przy wyborze pieca na pellet?

Każdy właściciel nieruchomości, która nie jest podłączona do sieci centralnego ogrzewania, musi podjąć decyzję dotyczącą sposobu, w jaki będzie ogrzewał dom. Na rynku jest coraz więcej rozwiązań, które różnią się od siebie zarówno ceną zakupu i eksploatacji, jak i komfortem użytkowania. Wybór nie ogranicza się już tylko do tradycyjnych pieców na drewno czy węgiel. Coraz popularniejsze stają się kotły na biopaliwo, wśród których prym wiedzie piec na pellet. Czym się kierować przy jego wyborze?

Jak działa piec na pellet?

Pellet jest odnawialnym źródłem energii powstałym z drewna, słomy czy też trocin. Największą zaletą takiego rozwiązania jest fakt niskiej emisji pyłów podczas spalania, a także stosunkowo niewielkie koszty w porównaniu z innymi sposobami ogrzewania. Choć teoretycznie można go spalać w każdym piecu, jest to zupełnie nieefektywne. Aby w pełni wykorzystać jego możliwości, należy zastosować specjalne kotły na pellet. Jak twierdzi przedstawiciel sklepu 499.pl, kotły na pellet to dobre rozwiązanie grzewcze przede wszystkim ze względu na fakt, że nie wymagają one zbyt wielu czynności związanych z obsługą. Ich najważniejszym elementem jest palnik pelletowy wyposażony w grzałkę elektryczną, która samodzielnie rozpala paliwo, dzięki czemu nie trzeba robić tego ręcznie. Po ustawieniu pożądanych parametrów i wsypaniu odpowiedniej, ilości opału do zasobnika, pellet dostaje się na ruszt, gdzie ulega rozpaleniu. Dzięki pracy, wentylatora nadmuchowego, podtrzymywany jest płomień, co zapewnia ciągłość palenia. Znajdujące się w piecu fotokomórki wpływają na bieżące dostarczanie pelletu, dlatego też o obsłudze można zapomnieć nawet na kilka dni. Łatwa jest także kwestia czyszczenia, bowiem po wypaleniu się całego zapasu paliwa i wygaszeniu płomienia, palnik oraz ruszt jest oczyszczany dzięki pracy wentylatora, a popiół trafia do popielnika

Aby kocioł na pellet spełniał oczekiwania użytkownika, powinien być dobrze dobrany do jego potrzeb. Warto wiedzieć zatem, jakie rodzaje pieców dostępne są na rynku, by dokonać najlepszego wyboru.

Rodzaje pieców na pellet

Zakup pieca na pellet to inwestycja, którą ponosi się najczęściej raz na kilkanaście lat. W związku z tym warto dobrze ją przemyśleć i wybrać piec, który będzie w pełni odpowiadał preferencjom użytkownika.

Wśród dostępnych opcji znajdują się następując rodzaje pieców na pellet:

  • piec jednofunkcyjny – umożliwia jedynie ogrzanie pomieszczeń, nie daje natomiast możliwości podgrzania wody,
  • piec z osobnym zasobnikiem C.W.U. – piec ogrzewa pomieszczenia, natomiast w celu ogrzania wody konieczne jest dokupienie odrębnego zasobnika ciepłej wody,
  • piec z zasobnikiem – jest to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ piec ogrzewa pomieszczenia oraz wodę dzięki wbudowanemu zasobnikowi,
  • piec z podajnikiem – najbardziej komfortowe rozwiązanie, które sprawia, że obsługa pieca jest ograniczona do minimum; podajnik dostarcza pellet do kotła, dzięki czemu trzeba go uzupełniać jedynie co kilka dni.

Moc pieca

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze pieca jest jego moc, która powinna być dobrze dostosowana do kubatury pomieszczeń. Wśród oferowanych produktów znajdują się wersje kompaktowe, które można zastosować w małych mieszkaniach, jak i duże kotły przeznaczone do ogrzewania nawet kilkusetmetrowych domów. Przy wyborze warto dokładnie dobrać kilowaty kotła do powierzchni, jaka ma zostać ogrzana. Aby to zrobić, trzeba uwzględnić zarówno wielkość domu, stopień izolacji termicznej, jak i zastosowaną wentylację, właściwy dobór kotła  przekłada się bowiem na efektywność grzewczą. Błędne jest przekonanie, że lepiej wybrać kocioł o większej mocy od pożądanej. Przyczynia się to do strat materiału i jest zupełnie nieekonomiczne. Z kolei dobór kotła o zbyt małej mocy może wpłynąć na niedogrzanie pomieszczeń. Ponadto, kocioł tego typu będzie musiał pracować stale z maksymalną mocą, co wpłynie z czasem na obniżenie jego sprawności, a tym samym szybsze zużycie. Dobór kotła na podstawie analizy bilansu cieplnego budynku zapobiegnie przewymiarowaniu, skutkującemu problemem z utrzymaniem pożądanej temperatury. Najczęściej przyjmuje się, że przy dobrze ocieplonym budynku na każde 10 metrów kwadratowych powierzchni powinno przypadać 1 kW mocy. Moc powinna zostać oczywiście zwiększona jeśli piec ma służyć także do ogrzania wody.

Podsumowując, przy wyborze pieca na pellet liczy się przede wszystkim jego rodzaj i moc. Warto również zwrócić uwagę na wymiary, aby dobrze dopasować, piec do posiadanej kotłowni. Uwzględnienie wszystkich czynników sprawi, że piec na pellet będzie z pewnością udaną inwestycją.

śr. ocena 0 / głosów 0