Czym różni się grunt zabudowany od niezabudowanego?

Sposób zabudowania gruntu ma bardzo duży wpływ na wysokość podatków i wiele innych formalności związanych z eksploatacją działki. Czasami określenie, czy dany teren kwalifikuje się jako niezabudowany, bywa trudne, a interpretacji tego samego prawa może być naprawdę wiele. Jak prawidłowo rozpoznać typ danego gruntu i ocenić, czy podlega on uldze podatkowej?

grunty

Grunt zabudowany

Gruntem zabudowanym określa się teren, do którego należy budynek trwale z nim związany. Ważne jest jednak, by obiekt umieszczony na konkretnym obszarze należał do tej samej osoby co działka. W innym przypadku konieczne jest bowiem rozpatrywanie własności jako nieruchomość budynkowa.

Podczas kwalifikowania gruntu jako zabudowany często pojawiają się liczne wątpliwości. Najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, jest zgodność danego obiektu z definicją budynku. Jest to najłatwiejszy sposób na rozstrzygnięcie sporu dotyczącego typu konkretnego terenu – tłumaczy specjalista z Kancelarii Notarialnej Tomasz Zapart.

Grunt niezabudowany

Zgodnie z definicją, na gruncie niezabudowanym nie znajdują się żadne budynki trwale z nim związane. Taki teren nie może być również przeznaczony pod zabudowę opierającą się na miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Najczęściej grunty tego typu to obszary leśne lub rolne.

Zakwalifikowanie gruntu jako teren niezabudowany pozwala na skorzystanie z atrakcyjnych ulg podatkowych, co ma ogromne znaczenie w przypadku rozległych obszarów. W ten sposób można zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy, w dalszym ciągu pozostając właścicielem działek o dużej powierzchni.

Wątpliwości podczas klasyfikacji gruntów

Podczas klasyfikacji gruntów jako zabudowane lub niezabudowane często pojawiają się wątpliwości. Co w sytuacji, gdy na danym terenie znajduje się budynek, ale jest on ruiną przeznaczoną do rozbiórki? W takich okolicznościach wiele zależy od interpretacji. Często stare, zawalające się obiekty nie mają już dachu lub części ścian, dlatego teoretycznie mogą nie być zgodne z definicją budynku. W efekcie działka znajdująca się pod nimi może być traktowana jako niezabudowana. Wszystko zależy od indywidualnej charakterystyki danego przypadku i interpretacji obowiązujących przepisów.

Określenie gruntu jako zabudowany lub niezabudowany często wymaga skorzystania z pomocy specjalistów, którzy potrafią poprawnie odczytać konkretne ustawy. Wówczas dobrym pomysłem jest udanie się do notariusza zorientowanego w kwestii różnych typów nieruchomości i aktualnych przepisów dotyczących tego obszaru.

śr. ocena 0 / głosów 0