Czym powinien charakteryzować się geodeta?

Do geodety zwracamy się, gdy chcemy kupić działkę i sprawdzić jej granicę, a także potrzebujemy map do celów projektowych. Geodeta wytyczy projektowany budynek oraz przyłącza na działce, a później wykona pomiar i opracuje mapy powykonawcze. Przed realizacją prac pojawia się pytanie, jakiego fachowca wybrać, by przeprowadził wszystkie prace solidnie i spełnił nasze oczekiwania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze geodety.

geodeta

Ważne uprawnienia geodezyjne

Profesjonalny geodeta powinien zdobyć uprawnienia z zakresu geodezji i kartografii. Po zdaniu egzaminów otrzymuje on tytuł zawodowy geodety uprawnionego, który jest niezbędny do wykonywania prac z zakresu geodezji i kartografii. Należy zwrócić uwagę, czy firma geodezyjna zatrudnia chociaż jednego geodetę uprawnionego. Uprawnienia wydaje się w kilku zakresach – jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem działki i budową domu, powinniśmy szukać geodety, który ma uprawnienia do wykonywania typowych prac geodezyjnych, czyli z zakresu 1. oraz 2. Należy pamiętać, że dokumenty przygotowane włącznie przez geodetę uprawnionego mają moc prawną.

Przejrzysta oferta i cennik

Gdy szukamy odpowiedniego geodety, weźmy pod uwagę, czy w ofercie wyszczególnione są etapy prac, a także, czy określony jest czas realizacji. Z jednej strony terminy są uzależnione od pracy urzędów, które rozpatrują złożone wnioski, z drugiej szybki czas realizacji może świadczyć o niekompetencji firmy. Z reguły każda praca geodezyjna jest wyceniania indywidualnie, dlatego przed wyborem konkretnego fachowca, warto wycenić prace u kilku, porównać i zdecydować się na najlepsze rozwiązane dopasowane do naszych oczekiwań. Dobrym rozwiązaniem jest negocjacja ceny całości usług geodezyjnych niż każdej pracy osobno. Warto pamiętać, że mniej zapłacimy, jeśli skorzystamy z usług firmy z mniejszej miejscowości. Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że lepiej wybrać firmę, która działa w okolicy i zna teren, a nie znajduje się na drugim końcu Polski.

Sprzęt i nowoczesne metody

Warto szukać geodetów, którzy stawiają na nowoczesny sprzęt i śledzą nowości z branży, więc bez problemu mogą obsłużyć nawet skomplikowany sprzęt. Mamy wówczas pewność, że wykonane usługi będą precyzyjnie i na najwyższym poziomie. Do wykonywania prac geodezyjnych potrzebne są różne sprzęty, m.in. niwelatory, tachimetry, podziałki. Nie tylko nowoczesność oferty jest ważna, ale także mobilność. Warto podjąć współpracę z firmą, która poza tradycyjnym kontaktem telefonicznym zapewnia kontakt mailowy. Internetowe przekazywanie dokumentów to duże ułatwienie, które wpływa na usprawnienie prac.

Dobre opinie i pozycja na rynku

Wybierając geodetę, kierujemy się także opiniami. Możemy zapytać najbliższe osoby, a także sprawdzić, jakie oceny klienci wystawiają poszczególnym firmom w sieci. Ogromnym ułatwieniem jest skorzystanie z zestawień przygotowanych na podstawie analizy różnych ofert. To gotowa odpowiedź, które usługi wybrać. W przypadku geodety niezwykle ważne jest, by szukać fachowca, który zna teren, na którym będą prowadzone prace geodezyjne. Sprawdzi się tu szczególnie Ranking geodetów aleRanking, w którym możemy zawęzić wyniki wyszukiwania do konkretnej miejscowości. Ranking został przygotowany m.in. w oparciu o posiadane przez firmę certyfikaty, opinie klientów na temat wykonywanych prac czy zakres oferty.