Czym jest ocieplenie nakrokwiowe?

Odpowiednie ocieplenie dachu jest niezwykle ważne, aby w przyszłości nie zmagać się ze stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Klasyczne metody izolacji termicznej dachu, chociaż nadal są najczęściej wykorzystywane, wcale nie są najefektywniejsze. Znacznie bardziej skutecznym sposobem jest ocieplanie nakrokwiowe. Na czym polega ta metoda i jakie ma zalety?

nakrokwiowa metoda ocieplania dachu izolacja

Na czym polega nakrokwiowe ocieplanie dachów?

Krokwie to drewniane belki, których zadaniem jest podtrzymywanie całej konstrukcji dachu. Tradycyjne metody ocieplania, polegają na ułożeniu materiału izolującego pod lub między tymi belkami. Natomiast w izolacji nakrokwiowej, jak sama nazwa wskazuje, warstwa ta, jest układana na krokwiach. Najprościej więc mówiąc, jest to ocieplenie dachu od zewnątrz. Najczęściej wykorzystuje się do tego płyty poliuretanowe typu PIR. Oprócz nich stosuje się także płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej lub styropianowe. Warto podkreślić, że ocieplenie nakrokwiowe nie może być stosowane przy dowolnym rodzaju dachu. Metoda ta używana jest do izolacji dachów skośnych, a ich minimalny kąt nachylenia musi wynosić 15 stopni.

Zalety nakrokwiowego ocieplania dachu

Największą zaletą ocieplenia nakrokwiowego jest najskuteczniejsza termoizolacyjność. W przeciwieństwie do metody podkrokwiowej, w tym wypadku nie ma mowy o powstawaniu mostków termicznych. Pozwala to wyeliminować straty ciepła, które wpływają na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dom, który jest ocieplony tą metodą, jest więc energooszczędny. Materiał termoizolacyjny staje się dodatkowym zabezpieczeniem więźby dachowej. Płyty typu PIR chronią ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, co wpływa na żywotność drewna.

Ocieplenie nakrokwiowe to doskonałe rozwiązanie jeśli chcesz wykorzystać poddasze jako dodatkowe pomieszczenie. Dzięki zastosowanym materiałom oraz technice ocieplania wielkość poddasza nie zmniejsza się, jak w przypadku tradycyjnych metod. Dodatkowym plusem jest fakt, że belki dachu pozostają widoczne, co wpływa na estetykę pomieszczenia.

Czy ocieplanie nakrokwiowe ma jakieś wady?

Za szczelność dachu nie odpowiadają jedynie materiały izolacyjne, ale także sama metoda ich montażu. Dlatego decydując się na ocieplanie nakrokwiowe, warto powierzyć tę pracę fachowcom np. z hurtowni materiałów dekarskich Pimar. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że ta metoda wymaga większych nakładów pracy, a co więcej ceny materiałów są stosunkowo wysokie. Koszty nakrokwiowej izolacji dachu są więc wyższe niż w przypadku standardowych rozwiązań. Jednak korzyści, jakie przynosi zastosowanie tej innowacyjnej metody ocieplania, są warte inwestycji. Próba oszczędzania i wybrania tańszej wersji izolacji lub gorszej jakości materiałów, może skutkować koniecznością remontu lub docieplania w przeciągu kilku lat od budowy dachu.

śr. ocena 5 / głosów 3