Czym jest dom modułowy?

Działka kupiona, a wciąż brak pomysłu na nowoczesny i solidny dom? Poniżej podpowiadamy, czym jest dom modułowy i czy warto w niego zainwestować, a także jak zbudować dom modułowy i jakie funkcje spełnia.

dom-modulowy

Domy modułowe są jedną z najszybszych metod budowy domu. Wyróżnia się kilka rodzajów domów modułowych – każdy z nich charakteryzuje się innym czasem budowania. Popularne są domy modułowe szkieletowe, którymi można się cieszyć już po dwóch miesiącach. Czym wyróżniają się domy modułowe i dlaczego warto się na nie zdecydować?

Co odróżnia domy modułowe od reszty?

Co najciekawsze, domy modułowe nie są budowane na placu budowy, lecz powstają w fabrykach. Jak sama nazwa mówi, domy modułowe składają się z poszczególnych modułów, które od podstaw są wykonywane w hali fabrycznej, a następnie stawiane we właściwym miejscu. Niewątpliwą zaletą tego typu domów jest możliwość umiejscawiania ich na różnych, często niekorzystnych, terenach, a nawet powiększania istniejących domów dodatkowymi modułami, stawianymi np. na dachach!

Gotowe moduły z fabryki

Wielkim zaskoczeniem jest, że w halach przygotowuje się nie tylko sama konstrukcję domów, lecz także wykonuje się prace wykończeniowe, a czasem również wyposaża dom w jakimś stopniu. Po przewiezieniu modułu (które mają kształt  prostych figur geometrycznych, najczęściej sześcianów) na plac budowy montuje się go w wyznaczonym miejscu na określonym fundamencie lub istniejącym już budynku. Jeżeli w dowolnym momencie zechcemy przenieść dom albo go powiększyć – nic trudnego, ponieważ domy modułowe dają nam taką możliwość.

Domy modułowe scala się w jedną całość z kilku modułów. Ich zaletą jest możliwość wyboru projektu z katalogu gotowych. Podstawowym założeniem domów modułowych jest szybkość ich realizacji oraz pełna funkcjonalność. Każde pomieszczenie ma nowoczesny i efektowny wygląd, a przede wszystkim jest praktyczne i w pełni użytkowe.

Rodzaje domów modułowych

Do najpopularniejszych domów modułowych należą domy szkieletowe oraz wykonane z keramzytobetonu. Pierwsze z nich opierają się na stalowym szkielecie wypełnionym wełną mineralną, drugie natomiast – keramzytobetonem.

Czas realizacji domów modułowych jest niezwykle krótki, trwa około 2 miesięcy i obejmuje wykonanie oraz instalację budynku na placu budowy.