Czym cechują się piece retortowe?

Wysokie koszty ogrzewania budynków mieszkalnych i użytkowych skłaniają do szukania rozwiązań, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie energii zmagazynowanej w spalanym opale. Dla wielu użytkowników coraz bardziej liczy się także komfort i zminimalizowanie czasu potrzebnego na obsługę centralnego ogrzewania. Jedną z najlepszych opcji spełniających te warunki jest używanie pieców retortowych.

kotły grzewcze

Dlaczego warto stosować kotły z palnikami retortowymi?

Urządzenia wykorzystywane w systemach centralnego ogrzewania muszą łączyć w sobie cechy pozwalające na uzyskanie wysokiej efektywności energetycznej, komfortu obsługi oraz niskiej emisji szkodliwych substancji. Odpowiednia budowa kotła daje możliwość czystego i ekonomicznego spalania paliwa każdego rodzaju. Ze względu na dobre parametry paliwa, jego korzystną cenę oraz wysoką dostępność szczególnie dużym powodzeniem cieszą się kotły c.o., które wykorzystują ekogroszek. Zastosowane w urządzeniach tego typu rozwiązania pozwalają na używanie zaawansowanych systemów automatyki, które znacznie ograniczają częstotliwość, z jaką ich użytkownik musi uzupełniać poziom opału oraz usuwać popiół, a także oferują bardzo szeroki zakres możliwych regulacji i podłączania zewnętrznych czujników i regulatorów.

Współczesne kotły na ekogroszek to zwykle konstrukcje oparte o ideę pieca retortowego. Są one wyposażone w odpowiedni palnik, który gwarantuje osiąganie właściwych parametrów pracy, a jednocześnie jest zintegrowany z podajnikiem paliwa. Dzięki stosowaniu ekogroszku o wystandaryzowanych rozmiarach praca urządzenia odbywa się płynnie i bez zakłóceń, a opał jest dostarczany w miarę zapotrzebowania – wyjaśnia przedstawiciel firmy Kotły Grzewcze Dragon, która jest renomowanym producentem nowoczesnych systemów ogrzewania.

Palnik retortowy to konstrukcja, która dzięki swej budowie umożliwia efektywne spalanie. Jego ważną częścią jest zintegrowany podajnik ślimakowy dostarczający opał. Dzięki jego obrotom poszczególne bryłki, które opadają grawitacyjnie z umieszczonego nad podajnikiem zasobnika, mogą być stopniowo przemieszczane w kierunku paleniska. Są one przekazywane dalej dzięki uzwojeniu ślimaka, a wielkość zwojów i korpusu jest tak dopasowana, by nie dochodziło do ich blokowania się wewnątrz urządzenia.

Przesuwany opał trafia do komory, w której jest spalany we właściwej temperaturze. Palnik retortowy ma zwykle kształt okrągły lub prostokątny, a w jego górnej części są umieszczone specjalne kanały doprowadzające powietrze. Za sprawą prawidłowo działającego nawiewu wspomaganego pracą wydajnych wentylatorów powietrze trafia przez znajdujące się w palniku otwory prosto między bryłki ekogroszku. Dzięki temu proces spalania może zachodzić w odpowiedniej temperaturze, gwarantując wypalanie zdecydowanej większości powstających związków chemicznych, które przy innym rozwiązaniu mogłyby przeniknąć do powstających spalin.

Jak działa palnik retortowy?

Działanie kotłów z palnikami retortowymi jest bardzo efektywne. Składa się na to zarówno możliwość precyzyjnego dozowania paliwa i ilości potrzebnego powietrza, jak i sam sposób spalania. Ekogroszek dostarczany jest podajnikiem ślimakowym, który napędza motoreduktor. Jego obroty, a zarazem tempo podawania opału zależą od sterownika kotła centralnego ogrzewania. Dobiera on dawkę paliwa oraz ilość potrzebnego powietrza w zależności od tego, jaka ilość ciepła będzie niezbędna do uzyskania ustawionej przez użytkownika temperatury. Przy większym zapotrzebowaniu na ciepło spalana jest większa ilość paliwa, jeśli jest ono mniejsze – sterownik zmniejszy prędkość, z jaką pracuje ślimak.

Zaletą palników retortowych jest to, że ekogroszek jest w nich spalany w taki sposób, że zapala się wyłącznie jego górna warstwa, która znajduje się u szczytu misy palnika. W ten sposób można uzyskać odpowiednią temperaturę i dopalić wszystkie powstające substancje lotne. Korzyścią ze stosowania palników retortowych jest również fakt, że takie rozwiązanie ułatwia pozbywanie się popiołu. Jest on wypychany przez doprowadzany od dołu części roboczej palnika ekogroszek i wypada poza jego obwód, wpadając bezpośrednio do komory służącej do jego gromadzenia.

Producenci kotłów stosują różne typy palników w zależności od specyfiki konkretnego kotła. Najważniejsze różnice dotyczą materiału, z jakiego są wykonane palniki, a także konkretnych rozwiązań konstrukcyjnych poprawiających funkcjonalność i polepszających osiągane rezultaty. Palniki mogą być produkowane zarówno z żeliwa, jak i z grubej blachy stalowej. Pierwsze rozwiązanie zapewnia dobre tłumienie drgań i wysoką wytrzymałość mechaniczną, wiąże się jednak z wyższym kosztem produkcji, a zarazem ceną. Palniki z blachy stalowej są tańsze, choć nieco gorzej znoszą duże obciążenia. Z żeliwa lub stali mogą być także wyprodukowane używane ślimaki.

O płynności działania podajnika decyduje nie tylko materiał, z jakiego go wykonano, ale także uzwojenie ślimaka. Wielu producentów stosuje specjalne przeciwzwoje w części znajdującej się pod roboczą częścią palnika albo specjalne zakończenia ślimaka chroniące przed blokowaniem się bryłek ekogroszku.

Stosowanie kotłów z palnikami retortowymi jest obecnie najlepszym sposobem na ekologiczne i wygodne używanie ekogroszku. Dzięki pojemnym zasobnikom i podajnikom obsługa kotłów wymaga minimum wysiłku, a nowoczesne sterowniki dają dużą swobodę w programowaniu pracy całego systemu centralnego ogrzewania.

śr. ocena 0 / głosów 0