Czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe?

Do zalet ogrzewania podłogowego należą m.in. zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach i właściwy rozkład temperatury, korzystny dla ludzkiego organizmu.

ogrzewanie-podlogowe

Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania najkorzystniejszy dla człowieka, ponieważ uwzględnia fizjologiczny rozkład temperatury. Ma ono również wiele innych zalet, dla których warto rozważyć zainstalowanie tego systemu w swoim domu lub mieszkaniu.

Jak to działa?

W przypadku ogrzewania podłogowego grzejnikiem jest cała powierzchnia podłogi pomieszczenia, w którym system został zainstalowany. Dzięki temu nie występuje tam problem ani zbyt wysokiej, ani zbyt niskiej temperatury, co często zdarza się przy ogrzewaniu tradycyjnym. Przyjemny efekt ciepłej podłogi odczuwany jest w każdym miejscu i daje domownikom poczucie komfortu.

Zalety ogrzewania podłogowego

Istnieje wiele różnic między ogrzewaniem domu lub mieszkania za pomocą grzejników a ogrzewaniem podłogowym. To drugie ma wiele zalet, do których należą:

  • brak problemu unoszącego się kurzu – ten typ ogrzewania przekazuje ciepło przede wszystkim poprzez promieniowanie (nie powstaje tu ruch powietrza), dlatego ogrzewanie podłogowe zalecane jest wszystkim alergikom,
  • oszczędność energii – dzięki ciepłej podłodze można obniżyć koszty wykorzystywanej do ogrzewania, co przynosi efekt w postaci niższych rachunków,
  • zwiększenie wilgotności – niższa temperatura powietrza sprawia, że wilgotność w pomieszczeniu jest względna, co pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników,
  • rozkład temperatury – dla ludzkiego organizmu najkorzystniej jest wtedy, gdy temperatura przy podłodze jest wyższa od tego przy głowie, a tak właśnie działa ogrzewanie podłogowe,
  • estetyka wnętrz – całość instalacji schowana jest pod podłogą, dlatego ogólnej stylistyki pomieszczenia nie psują kaloryfery, ani inne widoczne elementy systemu.

Choć ogrzewanie podłogowe ma kilka wad, warto zdecydować się na wprowadzenie go do swojego mieszkania lub domu. Warto jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ono w każdym pomieszczeniu.

Tego typu ogrzewanie stworzone jest do pomieszczeń o małych stratach ciepła, ponieważ temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka – radzi ekspert z firmy TVWM TERMP.