Do czego służą agregaty spawalnicze?

Agregaty spawalnicze, określane zamiennie mianem motospawarek, to specjalne generatory zaopatrzone w moduł spawarki. Urządzenia tego typu znajdują użytek w miejscach o utrudnionym dostępie do sieci energetycznej, zupełnie tak jak tradycyjne agregaty prądotwórcze. Możemy je spotkać przy rozmaitych pracach budowlano-remontowych: rurociągów, mostów, torowisk, sieci drogowych czy instalacji elektrycznych.

agregat spawalniczy

Praktyczne zastosowanie motospawarek

Wdrożenie nowoczesnych technologii sprawia, że motospawarki gwarantują wysokie właściwości spawalnicze. Dzięki regulacji prądu spawania oraz możliwości zastosowania różnej grubości elektrod, są to urządzenia dość uniwersalne. Mogą pełnić zarówno rolę zwykłego agregatu prądotwórczego, jak też zasilać inne urządzenia elektryczne – objaśnia przedstawiciel firmy Ramirent, największej wypożyczalni sprzętu budowlanego w Polsce.

Właściwości techniczne urządzenia

Spawalnicze agregaty prądotwórcze działają w oparciu o silniki spalinowe i wysokoprężne. Poszczególne modele agregatów mogą się różnić prądem spawania. W przypadku egzemplarzy oferowanych przez firmę Ramirent, wartość prądu spawania oscyluje w granicach od 140 do 280 A. Co ważne, urządzenia te wyróżniają się dość sporą masą – do 100 kg wagi. Z tego względu można do nich dokupić specjalny wózek transportowy z kółkami.

Motospawarka jako agregat tradycyjny

W przypadku chęci zastosowania motospawarki jako tradycyjnego agregatu prądotwórczego, należy się zapoznać z tabliczką znamionową agregatu. Znajduje się tam precyzyjna informacja o maksymalnym obciążeniu, które można podłączyć do urządzenia. Istotny jest też sam sposób użytkowania. Najlepiej, by agregat popracował najpierw kilka minut bez obciążenia. Dzięki temu silnik dostatecznie się nagrzeje, a obroty ulegną stabilizacji.

Zastosowanie agregatu w charakterze spawarki

Aby prowadzić działania spawalnicze, agregat powinien być ustawiony w trybie pracy spawalniczym, uwzględniającym takie parametry jak moc i wartość prądu spawania. Kable spawalnicze muszą być podłączone do prądnicy. Należy pamiętać, że spawarka może zapewniać maksymalny prąd spawania przez określony czas, po czym trzeba dać jej ostygnąć.

Równoczesne działanie jako agregat prądotwórczy i spawarka

W trakcie przeprowadzanych prac spawalniczych, gniazda generatora z reguły pozostają czynne. Obecne w nich napięcie jest jednak stosunkowo niskie i niestabilne. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się odłączenie odbiorników mocy od agregatu podczas spawania. Tylko odpowiedzialne korzystanie z motospawarki sprawi, że spełni ona nasze oczekiwania.