Co warto wiedzieć o drutach nierdzewnych

Druty to jeden z podstawowych artykułów budowlanych. Dlatego znaleźć je można w każdym sklepie budowlanym czy wnętrzarskim. Korzystają z nich na co dzień nie tylko budowlańcy, ale i majsterkowicze czy hobbyści. Szczególnym rodzajem drutu są druty nierdzewne. Czym się charakteryzują i co warto na ich temat wiedzieć? Jakie są ich najważniejsze zalety?

druty-nierdzewne

Czym właściwie jest drut nierdzewny?

Drut to nic innego jak wyrób hutniczy. Niekiedy bywa również elementem konstrukcyjnym. Jego maksymalna średnica wynosi 8 mm. Produkty powyżej tej wartości nazywane są już prętami. Druty znajdują bardzo szerokie zastosowanie. Stosowane są nawet jako przewody elektryczne. Posiadać mogą różne wymiary, różnego rodzaju wykończenia powierzchni i zróżnicowana tolerancję na warunki, w których są wykorzystywane. Druty są też produkowane z różnych gatunków stali. Specyficznym ich rodzajem są druty nierdzewne. Jak sama nazwa wskazuje są one odporne na korozję. Jednak to nie jedyny ich atut.

Druty kwasoodporne i żaroodporne

Druty nierdzewne mogą mieć różną formę, w zależności od aktualnych potrzeb. Bywają więc zawijane na szpule, dostarczane w specjalnych kręgach lub w formie prostowanej w dowolnej długości odcinkach. Co ciekawe, druty nierdzewne dzielą się na dwa podtypy. Są to druty kwasoodporne i żaroodporne, a więc wytrzymałe na działanie kwasów i na bardzo wysokie temperatury. Za sprawą swoich wyjątkowych właściwości są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Cechują się znaczną żywotnością i są odporne na rozciąganie. Wykorzystywane mogą być nawet w warunkach skrajnie niekorzystnych, gdzie inne materiały po prostu  się nie sprawdzają.

Gdzie znaleźć dobre druty nierdzewne?

Warto jednak stawiać na druty nierdzewne pochodzące od sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że spełniają one wszystkie podstawowe wymagania jakościowe. Druty nierdzewne są tworzone obecnie przede wszystkim na użytek przemysłowy. Wykorzystywane są jednak nie tylko w branży hutniczej. Stosuje się te jakże  w przemyśle motoryzacyjnym, medycznym, gastronomicznym czy do produkcji różnego rodzaju sprzętów elektronicznych. Druty nierdzewne nie bez powodu dostępne są w wielu rozmiarach i kilku stopniach twardości do wyboru. Bywają miękkie, twarde i półtwarde. Dlatego podczas zakupu należy określić średnicę, twardość i formę dostawy danego drutu. Tylko wówczas będą być one wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem.

śr. ocena 5 / głosów 1