Co można otrzymać z recyklingu elektroodpadów?

Elektrośmieci zwane inaczej elektroodpadami to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny zasilany prądem lub bateriami. Mogą to być zarówno duże urządzenia jak lodówka czy małe jak smartfon. Z roku na rok Polacy produkują coraz więcej elektroodpadów, w związku z czym pojawiły się przepisy dotyczące recyklingu. Gdzie należy oddać stary sprzęt elektroniczny? Co się później z nim dzieje? Jakie są korzyści z recyklingu elektroodpadów?

Recykling elektroodpadów – nowe życie elektrośmieci

Co dokładnie zaliczamy do elektroodpadów?

Lista jest długa:

  • zabawki na baterie lub zasilane prądem,
  • narzędzia elektryczne,
  • automaty,
  • sprzęt medyczny,
  • lampy,
  • sprzęt RTV i AGD.

Każdy ma w domu dużo potencjalnych elektrośmieci i to tylko sprawa czasu nim któreś z nich się zepsuje i nie będzie można go już naprawić. Może wtedy kusić, aby szybko pozbyć się starego sprzętu, wyrzucając go do zwykłego kontenera na śmieci, jednak kara za ten występek wynosi do 5000 zł.

Gdzie wyrzucać elektroodpady?

Zapytaliśmy o to pracownika firmy Ago Recykling Warszawa: najlepiej jest znaleźć w Internecie lub na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska firmę, która zajmuje się recyklingiem elektrośmieci. Niektóre firmy przyjeżdżają do domu i zabierają stare sprzęty na terenie miasta czy województwa, inne tworzą stałe bądź ruchome punkty odbioru. Zgodnie z ustawą za recykling nie musimy nic płacić.

Prawo gwarantuje również, że przy zakupie nowego sprzętu, jego stary odpowiednik możemy zostawić w sklepie.

Co się dzieje z elektroodpadami po oddaniu ich do punktu recyklingu?

Gdy oddamy elektroodpady do recyklingu, wpierw zostają one rozebrane na części pierwsze – kable, metale, gumę i tworzywo sztuczne. Później zostają odnowione, aby móc pełnić swoją pierwotną funkcję.

Wystarczy 1000 starych telefonów komórkowych, aby uzyskać 16 kg miedzi, 350 gramów srebra, 34 gramy złota i 15 gramów palladu. Z tych materiałów produkuje się później instrumenty muzyczne, plomby dentystyczne czy sprzęt elektroniczny. A energia uzyskana w ten sposób warta jest rocznemu zużyciu energii elektrycznej 4 gospodarstw domowych.

Z kolei oddając starą lodówkę, dostarczamy freonu do nowego sprzętu chłodzącego i plastiku do kołpaków samochodowych. Stary komputer po recyklingu to miedź, aluminium i ołów, 6 kg stali, 6 kg plastiku i 7 kg szkła. Gdyby wyrzucić je do zwykłych śmieci i przeznaczyć na wysypisko, wszystkie te metale i materiały rozkładałyby się latami i zanieczyszczały glebę, wodę oraz powietrze.

Nadając nowe życie sprzętom elektronicznym, ograniczamy wydzielanie gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie powietrza czy zbiorników wodnych i zużycie zasobów naturalnych.

śr. ocena 4.7 / głosów 3