Charakterystyka spawarek inwertorowych

Jeśli poszukujesz spawarki do wykorzystania w domowych warunkach, najlepszym rozwiązaniem będzie model inwertorowy. Tego rodzaju urządzenia są znacznie mniejsze niż klasyczne transformatorowe, zużywają wyraźnie mniej prądu i, co istotne, mogą być zasilane energią elektryczną z sieci jednofazowej, tj. z każdego gniazdka elektrycznego. Czym dokładnie są i gdzie można je wykorzystać?

spawarka

Spawarki inwertorowe – charakterystyka

Spawarki inwertorowe to nowoczesne urządzenia wyposażone w zaawansowany układ elektroniczny. Z prądu o niższej częstotliwością przekazują na łuk prąd o takiej samej mocy jak klasyczna spawarka przy wykorzystaniu energii o wartości 400 V. Są ogromnym udogodnieniem technicznym, również w zakresie znacznego zmniejszenia ich wielkości. Specjaliści z RG Narzędzia zwracają uwagę, że dzięki małym rozmiarom są bardziej mobilne, a dzięki nowoczesnym układom elektronicznym bardziej odporne na wahania napięcia. Kolejną ich zaletą jest możliwość podawania do nich prądu przez kilkumetrowy przedłużacz, co w przypadku starszych konstrukcji było niemożliwe. Ich charakterystycznym wyróżnikiem jest też możliwość określenia wartości używanego prądu. Starsze modele miały najczęściej przedział co 10-20 A, a w przypadku najnowszych możliwe jest ustalenie wartości z dokładnością do 1A. Dzięki temu sprawdzają się przy łączeniu drobnych metalowych elementów konstrukcyjnych.

Cechy charakterystyczne spawarki inwertorowej

Z uwagi na mniejszy pobór energii spawarki inwertorowe są odporne na przegrzewanie, ale też energooszczędne. Dodatkowo możliwość wytworzenia stabilnego łuku pozwala wykonać dokładniejsze, mniej widoczne łączenia. Ku zaskoczeniu wielu umożliwiają one spawanie różnych rodzajów metali przy użyciu elektrod rutylowych bądź wolframowych. Te drugie sprawdzają się w łączeniu aluminium i twardych stali stopowych. Główne zalety inwertorówek to m.in.:

  • bardzo mała waga (możliwość pracy ze spawarką na ramieniu np. na wysokości),
  • ok. 3 x lepsze parametry spawania (sam spaw wygląda ładniej),
  • niższa awaryjność z racji na technologię mikroprocesorową,
  • większa wydajność.

Gdzie można wykorzystać spawarki inwertorowi?

Spawarki inwertorowe wykorzystywane są do spawania metodami MIG/MAG oraz TIG. W przypadku tych pierwszych pozwala ona łączyć metale elektrodą topliwą w osłonie dwutlenku węgla bądź argonu lub helu. Z kolei wykonywanie spoin metodą TIG wykorzystuje elektrody nietopliwe w osłonie gazów obojętnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest łączenie elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali wysokostopowych i różnych typów metali nieżelaznych. Bez względu na technikę, każdorazowo urządzenie pozwala uzyskać wysokiej jakości łączenia, które w przypadku klasycznej spawarki transformatorowej są niemożliwe do osiągnięcia.

śr. ocena 5 / głosów 1