Charakterystyka okiennic drewnianych

Trudno odmówić uroku drewnianym okiennicom. Nawet inwestycja w innej, doskonałej jakości materiał, nie jest w stanie dorównać tworzywu, jakim jest drewno. W Polsce największą popularnością cieszy się świerk i modrzew. Do produkcji okien można również zastosować sosnę, dąb czy eukaliptus. Czym charakteryzują się okiennice drewniane i jakie są ich najważniejsze atuty?

Rola okiennic

Zacznijmy od tego, jaka jest rola okiennic. Pełnią nie tylko estetyczne funkcje, chociaż dla większości klientów kluczowe jest, aby nadawały charakteru i prezentowały się w elegancki sposób. Ich kluczowym zadaniem jednak jest ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, wiatrem oraz ochrona antywłamaniowa. Najwyższa jakość materiałów gwarantuje, że będziemy mogli spać spokojnie w swoim domu.

Co jest ważne w okiennicach drewnianych?

Czym charakteryzują się okiennice drewniane? Kluczowe znaczenie dla ich zalet ma sposób konstrukcji ich profili. Niegdyś okna z tego materiału mogły się wypaczać, nie były tak wytrzymałe, jak się spodziewano. Dzisiaj zamiast wykonywaniu okiennic z litego drewna, klei się profile okien z listew. Sposób ich łączenia sprawia, że wszystkie naprężenia, które powstają w drewnie, znoszą się wzajemnie. Dzięki temu nawet przy zmiennych warunkach wilgotnościowych, okna nie mają prawa się wypaczać. Ważnym elementem produkcji okiennic drewnianych jest również ich właściwe zabezpieczenie. Drewno musi zostać poddane impregnacji, w celu zachowania odporności na warunki atmosferyczne, grzyby, owady oraz promieniowanie UV. Stosuje się również specjalne powłoki wykończeniowe, które należy co jakiś czas odnawiać, aby warstwa ochronna nie zniszczyła się.

Zalety okiennic drewnianych

Z drewnem wiąże się wiele zalet. Jego wykorzystanie w produkcji okiennic drewnianych sprawia wynika m.in. z faktu, że jest to plastyczny materiał. Łatwo poddaje się obróbce, dzięki temu można tworzyć niepowtarzalne formy. Do tego, co istotne dla wielu rodzin, drewno nie powoduje alergii. Nie emituje żadnych szkodliwych substancji, jest zupełnie bezpieczne oraz pozytywnie wpływa na mikroklimat pomieszczeń. Drewniane okna dodają pomieszczeniom przytulności. Ramy okiennic można malować na dowolne kolory, dopasowując je do własnego wyobrażenia o wyglądzie swojego domu. Dzięki swojej konstrukcji, zapewniają ciepłe wnętrza, nie dopuszczając do strat energii. Są wytrzymałe i odporne na zmianę formy pod wpływem wysokiej temperatury. Inne warunki atmosferyczne również nie mają na nie negatywnego wpływu, ponieważ są we właściwy sposób zakonserwowane – dodaje nasz rozmówca z firmy Muszyńscy Okna drewniane Sp.J. w Stargardzie. Okiennice drewniane są tylko nieco droższe od okien PCV, a w odróżnieniu od nich, można je naprawiać. Jeśli będziemy w odpowiedni sposób o nie dbać, będą służyć nawet 90 lat. To inwestycja, nad którą nie warto długo się zastanawiać. Na pewno nie będziemy jej żałować.