Charakterystyka okien pasywnych

Ochrona środowiska i oszczędne dysponowanie energią – to dwie główne idee, które przyświecają współczesnej architekturze. Istnieją dwie drogi do osiągnięcia celu, jakim jest stworzenie idealnego, ekologicznego i ekonomicznego domu. Pierwszą z nich jest wykorzystanie technik aktywnych, czyli urządzeń takich jak kolektory słoneczne, przetwarzające promieniowanie na energię elektryczną i cieplną lub pompy ciepła, wykorzystujące energię termalną ziemi, wód i powietrza. Drugą drogą są technologie pasywne, czyli bazujące na wykorzystaniu odpowiednich materiałów, sprzyjających redukcji strat energii. Jednym z elementów niezbędnych do stworzenia domu o dobrym bilansie energetycznym, są okna pasywne.

okna pasywne

Czym są okna pasywne?

Okna pasywne to rozwiązanie obecne na rynku od stosunkowo niedawna. Charakterystyczną ich cechą jest fakt, że posiadają one więcej szyb, niż zwykłe okna – liczba ta wynosi od 3 do nawet 5 warstw szkła, podczas gdy zwykłe ramy okienne wypełnione są dwiema szybami. Dodatkowo przestrzeń między poszczególnymi szybami wypełniona jest gazami szlachetnymi, np. argonem lub kryptonem. Wielokomorowe ramy okien pasywnych wykonywane są zwykle z PCV lub aluminium.  

Czemu warto inwestować w okna pasywne?

W całej konstrukcji domu okna i drzwi stanowią punkty o najsłabszej izolacji cieplnej. To właśnie w tych miejscach tworzą się tak zwane mostki termiczne, przez które uciekła ciepło z ogrzewanego pomieszczenia. Wieloszybowa konstrukcja okien pasywnych, ocieplane ramy oraz zastosowanie gazów szlachetnych pozwala w znacznym stopniu zmniejszyć współczynnik przenikalności cieplnej, opisywanej jako Ug – im mniejszy współczynnik Ug, tym mniejszą ilość ciepła okna wypuszczają na zewnątrz. Oznacza to, że zmniejszają się również koszty uzyskania energii cieplnej oraz emisja gazów stanowiących produkty uboczne jej produkcji. Podwyższony stopień izolacji termicznej idzie w parze z lepszą izolacją akustyczną – okna pasywne będą zatem idealnym rozwiązaniem dla domów stawianych w ruchliwych otoczeniu. Ponadto szyby stosowane do produkcji okien pasywnych posiadają podwyższony współczynnik Lt, w którym wyraża się przejrzystość okien – im jest on większy, tym więcej światła przedostaje się do wnętrza budynku. Wybierając okna pasywne powinniśmy szczególną uwagę przywiązywać do tych właśnie parametrów. Szeroki wybór ekologicznych okien pasywnych o wieloszybowej konstrukcji znajdziemy w ofercie producenta firmy Bros z Buku pod Poznaniem.