Charakterystyka gazowych pomp ciepła

W dobie rosnącej świadomości na temat zagrożeń dla środowiska naturalnego, coraz więcej osób poszukuje rozwiązań proekologicznych, pozwalających zredukować ilość szkodliwych zanieczyszczeń. Tak jest między innymi w dziedzinie ogrzewania – stare kotły węglowe zastępowane są coraz to nowocześniejszymi urządzeniami i instalacjami. Wśród nich znajdują się między innymi pompy ciepła zasilanej gazem. Co warto o nich wiedzieć?

gazowa pompa ciepła

Czym jest pompa ciepła?

W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń grzewczych, takich jak kotły zasilane paliwami różnego rodzaju, pompa ciepła nie wytwarza samodzielnie energii używanej do ogrzania domu, lecz – zgodnie ze swą nazwą – przepompowuje ją z jednego ośrodka do drugiego. Jak to się dzieje?

– Cały proces jest możliwy dzięki wykorzystaniu trzech oddzielnych, ale współpracujących ze sobą obwodów – mówi przedstawiciel firmy PUCHKażdy wypełniony jest płynem, który umożliwia transport ciepła. Pierwszy z nich, tak zwane źródło dolne, to wymiennik ciepła znajdujący się poza budynkiem, np. pod powierzchnią gruntu lub na otwartym powietrzu. Drugi obwód znajduje się w pompie i jest pośrednikiem między źródłem dolnym a trzecim obwodem, czyli obwodem grzewczym wewnątrz domu. Cykl działania całej instalacji rozpoczyna się w źródle dolnym. Krążący w nim płyn jest chłodniejszy, niż otoczenie wymiennika, dlatego naturalnie dochodzi do jego ogrzania energią cieplną znajdującą się w środowisku. Ogrzany płyn trafia ostatecznie pompy, gdzie następuje przekazanie zgromadzonej energii. Energia ta, teraz już znajdująca się w wewnętrznym obwodzie pompy zostaje następnie przekazana do obwodu grzewczego i ostatecznie zasila grzejniki znajdujące się w pomieszczeniach.

Gazowe pompy ciepła – warte rozważenia?

Najpowszechniej spotykanym rozwiązaniem w kategorii pomp ciepła są pompy zasilane energią elektryczną. Pompy gazowe są jednak bardzo atrakcyjną alternatywą. Zgodnie z nazwą wyposażone są one w wydajne silniki zasilane gazem ziemnym. Temperatura spalania gazu jest w nich stosunkowo niska, co przekłada się między innymi na wyższą stabilność oraz długie okresy między przeglądami. Sam gaz jest paliwem dość tanim i powszechnie dostępnym. Jeśli posiadamy własny zbiorniki gazu, możemy praktycznie w całości wyeliminować ryzyko przerw w działaniu pompy ciepła, co wciąż może być problemem w przypadku pomp elektrycznych, zasilanych z lokalnych sieci energetycznych. Warto odnotować również, że w procesie spalania gazu powstaje bardzo mało szkodliwych substancji, które są uwalniane do atmosfery. Jest to ważna informacja w kontekście faktu, że w dzisiejszych czasach większość energii elektrycznej wytwarzana jest w węglowych elektrowniach. Innymi słowy – gazowe pompy ciepła przyczyniają się do mniejszej emisji nawet po wzięciu pod uwagę, że pompy elektryczne same w sobie nie produkują żadnych spalin. Jest to więc rozwiązanie warte uwagi, szczególnie, że pod względem kosztów ogrzewania oraz wydajności w niczym nie ustępuje pompom elektrycznym.

śr. ocena 0 / głosów 0