Cechy drzwi antywłamaniowych

Drzwi antywłamaniowe często kojarzone są jako toporne i ciężkie. Aktualnie tego typu drzwi oferuje wielu producentów i można wybierać drzwi spośród wielu modeli, a wiele z nich zupełnie nie przypomina drzwi antywłamaniowych – są eleganckie i mają dekoracyjne witraże. Często mylą złodziei i stawiają im wielki opór uniemożliwiając kradzież. Co warto wiedzieć o drzwiach antywłamaniowych?

Czym kierować się przy ich wyborze?

Drzwi antywłamaniowe zostały stworzone po to, aby zapewnić nam bezpieczeństwo. Jeżeli chcemy zabezpieczyć nimi nasz dom, koniecznie zostawmy w zabudowie otwór o wymiarach nie mniejszych niż 100 x 210 cm. Mniejsze rozmiary będą wiązały się z wyższymi kosztami, ponieważ drzwi będą musiały być robione na zamówienie. Także wnoszenie mebli do domu jest łatwiejsze przy standardowych wymiarach drzwi lub większych. Wybierając drzwi powinniśmy sugerować się klasami atestów włamaniowych. Klasa RC2 i RC3 to dobry wybór, gdyż informuje nas o tym, że drzwi nie zostaną sforsowane przez czas 30 minut. Wybrane przez nas drzwi powinny być wyposażone w centralny zamek, konstrukcja powinna mieć stalowe ożebrowanie a dodatkowy wręg francuski uniemożliwi wyważenie. Warto zwrócić uwagę, aby otwierały się one od środka – w takich modelach zawiasy znajdują się po wewnętrznej stronie i są kolejną przeszkodą dla złodzieja, gdyż ciężej takie skrzydło podważyć. Wiedzą o tym doświadczeni producenci, tacy jak np. firma Wesa ze Szczecina.

Nie tylko przed złodziejami

Drzwi antywłamaniowe chronią nas nie tylko przed złodziejami, ale także przez zimnem i hałasem. Ich estetyka także jest coraz brana pod uwagę, dlatego producenci starają się tworzyć piękne i bezpieczne drzwi.

Koszty ogrzewania domów są dość duże, dlatego dla właścicieli ważne jest, aby drzwi miały jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Drzwi antywłamaniowe dobrych firm są wyposażone w ciepły próg, który dodatkowo zapobiega wychładzaniu wnętrza naszych domów. Ich izolacyjność akustyczna na poziomie 40 decybeli wygłusza hałasy dochodzące z zewnątrz. Takie zadbanie o szczegóły sprawiają, że drzwi antywłamaniowe idealnie sprawdzają się w każdej sytuacji. Kolejnym plusem jest coraz większy wybór w modelach, kolorach i dodatkach. Dostępne modele mają eleganckie okładziny oraz dekoracyjne szyby – wykonane są one ze szkła bezpiecznego, które jest bardzo trudne do stłuczenia. Od nas zależy z czego będą wykonane drzwi – może to być drewno lub aluminium. Jak więc widzimy, drzwi antywłamaniowe zupełnie nie wyglądają tak, jak na filmach, i co ciekawe, niczym nie różnią się od zwykłych, eleganckich drzwi.