Cechy dobrego dewelopera

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, chcąc nie chcąc, skorzystają z usług dewelopera. Badania pokazują, że przykładamy dużą wagę do jego wizerunku. Co się na niego składa? Jakie cechy musi wykazywać firma deweloperska, abyśmy to właśnie jej chcieli powierzyć budowę naszego miejsca na ziemi? Spróbujmy opisać idealnego dewelopera.

deweloper

Najważniejsza cecha dobrego dewelopera

Trzeba wiedzieć, że właściwie deweloper to nie jest jedna osoba, a podmiot, który inwestuje w budowanie nieruchomości. Wybudowanie np. bloku mieszkalnego lub całego osiedla w zabudowie szeregowej wymaga ogromnych nakładów finansowych. Ponieważ mieszkania na rynku pierwotnym często kupuje się, zanim jeszcze powstają, deweloper musi cieszyć się zaufaniem klientów i odznaczać się uczciwością, a przede wszystkim wiarygodnością finansową. O przyczynach wielkiej ostrożności nabywców nieruchomości opowiada specjalista z firmy deweloperskiej Samson-Dom.

Zanim w 2012 roku na mocy ustawy powstał rachunek powierniczy, od czasu do czasu media lokalne w całej Polsce obiegała informacja o kolejnym nieuczciwym deweloperze, który uciekł z pieniędzmi, nie ukończywszy budowy. Klienci zostali bez pieniędzy i bez domów. Dziś takie sytuacje nie mają miejsca dzięki ustawie deweloperskiej chroniącej interesy nabywców.

Mimo zabezpieczeń prawnych osoby rozglądające się po rynku pierwotnym wciąż szukają deweloperów stabilnych finansowo. Dlatego szczególnym zainteresowaniem cieszą się firmy o ugruntowanej pozycji i znacznym dorobku. Duża liczba realizacji ma dla nabywców tę zaletę, że można je obejrzeć, aby na własne oczy przekonać się o jakości prac przeprowadzonych na zlecenie konkretnego dewelopera.

Czego oczekujemy od dobrego dewelopera?

Osoby poszukujące dewelopera wielką wagę przykładają do zaufania. Nie chodzi tu wyłącznie o pieniądze, ale też o słowność, terminowość, dotrzymywanie umów. Klienci chcą ponadto, aby wszystkie te cechy potwierdziły osoby, które już korzystały z usług danego podmiotu. Dlatego szczególnie dobrze postrzegamy te firmy deweloperskie, które cieszą się dobrą opinią.

Dobry deweloper musi odpowiadać nie tylko za siebie, ale też za wykonawców robót budowlanych. To on wybiera ekipę i ręczy za wysoką jakość wykonania budynku. Klient musi czuć, że gdy już zamieszka w nowo wzniesionym budynku, nie zostanie pozostawiony sam sobie, gdy pojawią się problemy.

Kolejną ważną cechą dobrego dewelopera jest łatwość nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi. Na deweloperze spoczywa obowiązek informowania inwestorów o wszystkim, co dzieje się z ich budową, dlatego łatwość przekazywania myśli z pewnością będzie dużą zaletą. Przyda się też nutka empatii i cierpliwości – deweloper powinien mieć świadomość, że klienci powierzają mu niejednokrotnie oszczędności życia i chcą wiedzieć jak najwięcej o postępach prac.