Budowa i działanie podnośników teleskopowych

Prace wykonywane na dużych wysokościach – na przykład montaż instalacji elektrycznej w budynku, prace remontowe i konserwatorskie czy montaż reklam wielkopowierzchniowych – wymagają dużej dbałości o bezpieczeństwo. Spośród wielu różnych rozwiązań, jednym z najbardziej funkcjonalnych jest wykorzystanie do takich zadań podnośników teleskopowych. Czym się one charakteryzują?

podnośnik teleskopowy

Czym jest podnośnik teleskopowy?

Podnośniki teleskopowe to rodzaj urządzenia dźwigowego, zaliczanego do grupy podestów ruchomych. Maszyny tego typu wykorzystywane są do podnoszenia osób, materiałów oraz narzędzi niezbędnych do wykonania danej pracy na wysokości.

– Elementem, który wyróżnia podnośnik teleskopowy jest typ zastosowanego w nim wysięgnika – mówi przedstawiciel firmy MartransZgodnie z nazwą, wysięgnik ten ma postać teleskopowego ramienia, to jest takiego, w którym poszczególne elementy wsuwają się jeden w drugi. Ruch tych członów podczas podnoszenia lub opuszczania ładunku odbywa się po linii prostej. Na końcu ramienia zazwyczaj zamontowany jest kosz, nazywany również gondolą – to właśnie w koszu przebywają pracownicy wykonujący daną pracę na wysokości. Możliwe jest również zastosowanie innych narzędzi na końcu ramienia.

Jak działa podnośnik teleskopowy?

Za ruch ramienia podnośnika teleskopowego, a więc wsuwanie oraz wysuwanie się poszczególnych elementów odpowiadają siłowniki hydrauliczne lub pneumatyczne – układy tego typu są wykorzystywane ponieważ pozwalają uzyskać bardzo duży udźwig przy dość niewielkich rozmiarach, ponadto są proste w konstrukcji. Oczywiście układ podnoszenia wymaga zasilania, a więc silnika. Podnośniki teleskopowe w zależności od swej konstrukcji i przeznaczenia mogą być wyposażone w silnik spalinowy lub elektryczny. Silniki spalinowe zazwyczaj dysponują większą mocą, stąd zasilany nimi podnośnik będzie charakteryzować się większym udźwigiem. Problemem jest jedynie fakt, że pracy tego typu silników towarzyszy emisja spalin, dlatego mogą być używane jedynie w otwartych przestrzeniach. Do użytku w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak wnętrza zakładów fabrycznych, magazynów czy centrów handlowych przeznaczone są podnośniki z zasilaniem elektrycznym.

Zalety podnośników teleskopowych

Podnośniki teleskopowe to urządzenia bardzo powszechnie wykorzystywane do wszelkiego rodzaju prac na wysokościach. Ich główne zalety to bardzo duży udźwig przy jednoczesnej dużej wysokości podnoszenia. Jednocześnie ze względu na swoją konstrukcję są urządzeniami bardzo kompaktowymi, dlatego łatwo można się nimi dostać do miejsc, gdzie nie sprawdzą się inne rodzaje podnośników.

śr. ocena 0 / głosów 0