Budowa cylindrów hydraulicznych

Cylindry hydrauliczne są specjalistycznymi podnośnikami, które służą do samodzielnego podnoszenia dużych ciężarów. Wykorzystywane są do przenoszenia bardzo ciężkich ładunków, takich jak maszyny przemysłowe. Mogą nie tylko unosić ładunki, ale także przepychać je lub ciągnąć. Cylindry hydrauliczne są bardzo wszechstronne, toteż mogą pracować w każdej pozycji, nawet pod wodą.

budowa cylindrów hydraulicznych

Czym są cylindry hydrauliczne

Cylindry hydrauliczne to siłowniki hydrauliczne charakteryzujące się bardzo dużym udźwigiem (od 4 aż do 1100 ton). Znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach, w tym m.in. w przemyśle stoczniowym, podczas prac remontowych, przy budowie mostów, a także w hutnictwie. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów cylindrów:

  • siłowniki hydrauliczne kompaktowe,
  • cylindry aluminiowe,
  • cylindry z powrotem sprężynowym,
  • cylindry jednostronnego i dwustronnego działania.

Cylindry są urządzeniami autonomicznymi, ale można łączyć je w zestawy przy pomocy właściwych akcesoriów. Wtedy mogą pracować wspólnie z pompą ręczną bądź elektryczną. Co więcej, zestawy można też wyposażyć w manometr przeznaczony do kontroli ciśnienia roboczego podczas pracy.

Jak działają cylindry hydrauliczne

Cylinder hydrauliczny (lub: hydrauliczny siłowy), to najprostszy silnik hydrauliczny. Zamienia on energię ciśnienia cieczy do niego dostarczanej na mechaniczną energię ruchu postępowego lub postępowo-zwrotnego – tłumaczy ekspert reprezentujący Zakład Hydrauliki Siłowej.

Ze względu na ich prostą konstrukcję, pewność ruchu oraz możliwość uzyskania dużych sił przy małych, regulowanych prędkościach przemieszczania, siłowniki hydrauliczne używane są w urządzeniach i maszynach górniczych. W tym przypadku cylindry wykorzystywane są do:

  • przepychania wozów w większości urządzeń służących do mechanizacji robót pomocniczych,
  • przemieszczania organów urabiających,
  • przesuwania przenośników.

Ponadto, siłowniki hydrauliczne są podstawowymi elementami indywidualnej oraz zmechanizowanej, hydraulicznej obudowy górniczej.

Rodzaje cylindrów

Wyróżniamy cylindry hydrauliczne:

  • dwustronnego działania – suwy robocze odbywają się w obu przeciwstawnych kierunkach,
  • jednostronnego działania – suw roboczy odbywa się tylko w jednym kierunku, musi w nich nastąpić wymuszenie powrotu tłoka do pozycji wyjściowej i usunięcie cieczy z komory roboczej, może być to wykonane przy pomocy sprężyny ściskanej w czasie suwu roboczego (sprężyna zapewnia powrót do tłoka, gdy siłownik pozostaje w spoczynku).

Podsumowując, cylindry hydrauliczne są jednymi z najczęściej wykorzystywanych elementów hydrauliki siłowej. Używane są z powodzeniem do napędzania różnych urządzeń i maszyn, a dzięki zastosowaniu w nich oleju zamiast cieczy, uzyskuje się bardo dużą energię. Tym samym, praca dzięki nim staje się wydajniejsza.

śr. ocena 0 / głosów 0